Rekolekcje o ubóstwie

Kategoria: Z kraju Opublikowano: sobota, 21, grudzień 2013


 Kościół św. Tomasza w Krakowie przez trzy dni codziennie gromadził przeszło 100 Bezdomnych.

W dniach 12 – 14 grudnia już tradycyjne odbyły się tu kolejne rekolekcje adwentowe dla Bezdomnych. Rekolekcje prowadził Ks. Tomasz Pilarczyk z parafii Matki Bożej Królowej Polski z Krakowa. 
"Będą to rekolekcje o ubóstwie” - zaznaczył na poczatku ks. Tomasz.. Jezus narodził się w stajni. Był bezdomnym nauczycielem. Syn człowieczy nie miał, gdzieby głowę mógł skłonić. Wzywał, aby nie gromadzić sobie skarbów na ziemi… Jednak Ewangelia o ubogich nie dla każdego bezdomnego może być usprawiedliwieniem – podkreślił rekolekcjonista. Bóg bowiem oczekuje od każdego człowieka zarówno zaufania Opatrzności, jak i osobistego zaangażowania w swoje życie i odpowiedzialności za nie. Bóg nie uczyni za nas tego, co możemy zrobić sami. Trzeba w życiu zaufać Bogu i na tym zaufaniu budować "wiarę w siebie".
 Wielu uczestników rekolekcji przystąpiło do sakramentu pokuty. Liturgię Mszy św. w sobotę na zakończenie rekolekcji uświetniła "przywieziona" przez ks. Tomasza dziecięco – młodzieżowa schola z parafii Matki Bożej Królowej Polski. Po Mszy św. wszyscy przeszli do salki parafialnej przy Placu Mariackim na „Wieczerzę Wigilijną”. Przy Wieczerzy usługiwały siostry duchaczki z domu przy ul. Szpitalnej. Spożywaniu wieczerzy towarzyszył śpiew kolęd w wykonaniu scholi. W niejednym oku zakręciła się łza – pewnie na wspomnienie dzieciństwa i ciepłych świąt w domu rodzinnym. 
Organizacją rekolekcji dla Bezdomnych w kościele św. Tomasza w Krakowie zajmują się siostry duchaczki przy współpracy z parafią Mariacką, w tym prężnie działającym przy niej Klubem Seniora. Wieczerzę wigilijną dla Bezdomnych zasponsorowała restauracja Hotelu „Wit Stwosz” w Krakowie. 


 

Odsłony: 2562

Artykuły pokrewne

Mamy szczególne nabożeństwo
do Ducha Świętego

Czcimy Chrystusa
w cierpiącym człowieku...

 

Maryja jest nam wzorem
uległości Duchowi Świętemu