Stągwie miłosierdzia

Kategoria: Z kraju Opublikowano: czwartek, 11, luty 2016

  Gdańsk. <Gdy uczynki miłosierdzia będą wypełnione w sposób doskonały stągwie zostana napełnione po brzegi>.

4. 02. 2016r. Uroczystości patronalne w DSMC zgromadziły wiele osób: pracowników Caritas, bliskich i znajomych, dobroczyńców i podopiecznych naszych placówek. Wspólną radość rozpoczęła dziękczynna Msza św. w sanktuarium matemblewskim pod przewodnictwem ks. Dyrektora Caritas Janusza Stecia; Eucharystię celebrowali również ks. kustosz Andrzej Pradela, ks. Piotr Brzozowski i ks. Tomasz Kosewski, zastępcy dyrektora. Obecny był również ks. Jarosław Brylowski.

 Na zakończenie Mszy św. siostra przełożona Pompilia Ziaja przedstawiła „kartkę z historii” Zakonu Ducha Świętego przywołując papieski dokument - breve Innocentego III z dn. 13 stycznia 1208 r. Papież podkreśla istotę posługi Zakonu i pełnienie dzieł miłosierdzia. Nawiązuje do Ewangelicznej opowieści o uczcie weselnej, gdzie jest mowa o sześciu kamiennych stągwiach przeznaczonych do żydowskich oczyszczeni. W szpitalu Ducha Świętego jak w Kanie Galilejskiej tzn. w miejscu gdzie z zapałem należy przejść od nałogów do cnót umieszczone zostało sześć stągwi, które oznaczają sześć uczynków miłosierdzia… Stągwie zostaną wypełnione aż po brzegi kiedy uczynki miłosierdzia zostaną spełnione w sposób doskonały.

Osiem wieków później, „dziś”, papież Franciszek ogłasza Rok Jubileuszowy wzywając wiernych i cały świat do pochylenia się nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia.  

Siostra Samuela Ciesielska zachęciła wszystkich do przyjęcia stągwi, przygotowanych przez siostry i podopieczne domu, a które możemy wypełnić uczynkami miłosierdzia na wzór bł. Ojca Gwidona z Montpellier - każdy uczynek to jedno wrzucone ziarenko.

Za wzorem Patrona, który gościnność uważał za cenny skarb domu, goście zaproszeni zostali na poczęstunek, z tradycyjnym pączkiem „tłustego czwartku”. 


 

Odsłony: 1302

Artykuły pokrewne

Mamy szczególne nabożeństwo
do Ducha Świętego

Czcimy Chrystusa
w cierpiącym człowieku...

 

Maryja jest nam wzorem
uległości Duchowi Świętemu