Powakacyjne spotkanie Czcicieli Ducha Świętego

Kategoria: Z kraju Opublikowano: środa, 27, wrzesień 2017

SAM 0138

Kraków, Lotnicza. Dnia 26.09.2017r. odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie grupy modlitewnej Czcicieli Ducha Świętego.

Zebrani w naszej zakonnej kaplicy odmówiliśmy Koronkę do Ducha Świętego w intencji uproszenia darów Ducha Świętego dla ks. Prof. Stanisława Wronki w jego posłudze kapłańskiej z okazji obchodzonych niedawno imienin. Po przejściu na zgromadzenie pani Mieczysława w imieniu wszystkich zebranych złożyła ks. Stanisławowi życzenia. Słowa wdzięczności i życzliwości wyraziła także s. Przełożona Kazimiera Gołębiowska, witając na progu tego nowego roku naszych spotkań wszystkich zebranych.

Siostra Gwidona, misjonarka z Burundi, z całego serca podziękowała Czcicielom Ducha Świętego za modlitwę i składane na rzecz misji ofiary. Każdy otrzymał od niej książeczkę z „Misyjnymi rozważaniami różańcowymi” – w sam raz na zbliżający się miesiąc październik.

Również Pani Danusia i Pani Maria, które wróciły z Medjugorie, przywiozły stamtąd dla wszystkich pamiątkowe medaliki Matki Bożej.

Następnie ks. prof. Stanisław Wronka w kilku słowach wprowadził nas w ciekawe rysy historyczne Biblii. Ponieważ pisano wtedy na pergaminie, aby przepisać całą Biblię, potrzeba było skór z kilkuset owiec. Np. Dioklecjan, wybitny wczesnochrześcijański teolog i filozof posiadał doskonałą pamięć. Znał na pamięć całe Pismo Święte oraz kilka znaczących ksiąg tamtego okresu. Kardynał Franciszek Macharski miał zwyczaj robienia podkreśleń w swoim egzemplarzu Pisma Świętego. Kiedy już wszystko miał w nim zakreślone różnymi kolorami, kupował następne, aby zaczynać podkreślanie od początku.

Tematem lectio divina wg Ewangelii św. Łukasza był kolejny fragment dotyczący postu (Łk 5, 33-39). Na postawione Jezusowi przez faryzeuszy zarzuty odpowiada On przy pomocy porównań: post na weselu jest niemożliwy! Obraz ten pokazuje zaślubiny Boga i Izraela. Pan młody to Mesjasz, z którego przyjścia należy się cieszyć. Zarówno ten jak i kolejny zarzut jest nielogiczny. Nowej myśli, Ewangelii, nie da się wtłoczyć w stare schematy, trzeba ją wyrażać nowymi metodami. Przyzwyczajenie, nadmierny legalizm, przerost formy nad treścią blokuje i zaślepia, utrudnia przyjęcie Dobrej Nowiny. Trzeba spróbować nowego zanim zacznie się krytyka i odrzucenie.

Spotkanie zakończyły Nieszpory śpiewane wspólnie z siostrami w kaplicy.

Kolejne spotkanie 24.10.2017r. Zapraszamy!

s. Petra CSS

 

Odsłony: 407

Mamy szczególne nabożeństwo
do Ducha Świętego

Czcimy Chrystusa
w cierpiącym człowieku...

 

Maryja jest nam wzorem
uległości Duchowi Świętemu