Powołani do miłości
28 lutego 2021
Powołani do wolności
22 marca 2021

100. rocznica urodzin m. Redempty

„Naucz mnie, Jezu, robić niezwykle zwyczajne rzeczy.
Miłość, miłość – to potęga!”

m. Redempta Śledzińska

Dzisiaj obchodzimy w naszym Zgromadzeniu 100. rocznicę urodzin śp. m. Redempty Śledzińskiej, wieloletniej Przełożonej generalnej Zgromadzenia i posoborowej odnowicielki Zakonu.

Uroczystości związane z tą rocznicą odbyły się 7 marca 2021 r., w kościele pw. św. Tomasza Ap. w Krakowie przy ul. Szpitalnej. Siostra Irena Drozd odczytała przygotowaną monografię o życiu śp. Matki Redempty, w trakcie której zebrani mogli obejrzeć archiwalne zdjęcia związane z Matką i Zakonem wyświetlane w postaci prezentacji przygotowanej przez s. Pię Kaczmarczyk.

Wszystkich zebranych: siostry duchaczki, braci z Towarzystwa Ducha Świętego i przyjaciół Zgromadzenia przywitała Przełożona generalna – m. Kazimiera Gołębiowska:

Pan powołała Ją do spełnienia szczególnej roli w naszym Zgromadzeniu, powierzając Jej urząd Przełożonej generalnej, w czasie odnowy posoborowej Kościoła, która obejmowała także życie zakonne. Matka Redempta z wielką otwartością na Ducha Świętego realizowała tę odnowę w naszym Zgromadzeniu, wytyczając nam drogę na kolejne lata. Nasze radosne obchody 100. Rocznicy Urodzin są darem wdzięczności za Jej ofiarną miłość i służbę naszemu Zgromadzeniu. Dotykamy eschatologicznej głębi, która nieustannie promieniuje na życie wielu osób, które modlą się przez Jej przyczynę modlitwą zatwierdzoną przez Kościół. I my dziś chcemy zanieść tę modlitwę w naszych różnorakich intencjach przed Oblicze Boga.
Matko Redempto, bądź „ Matką Duchaczek”. Wyproś nam łaskę umiłowania Kościoła i naszej rodziny zakonnej. Prowadź nas drogami realizacji naszego charyzmatu założycielskiego miłości miłosiernej. Uproś nam dar nowych powołań oraz błogosławieństwo Wszystkim tu obecnym.

Dziękczynnej Msza Święta za życie, powołanie i posługę m. Redempty Śledzińskiej przewodniczył Ojciec Wiesław Wiśniewski – moderator Towarzystwa Ducha Świętego. W homilii została przybliżona postać i piękno powołania m. Redempty oraz ukazane Jej zasłuchanie w Ducha Świętego. Liturgię ubogacił chór zakonny pod dyrekcją s. Adriany Miś.

Homilia:

Szczególnym wyrazem pamięci i wdzięczności Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego wobec posługi m. Redempty Śledzińskiej jest odsłonięta tego dnia i poświęcona pamiątkowa tablica, która także przyszłym pokoleniom duchaczek będzie przypominać o Matce Duchaczek.

Wyjątkowym momentem tego dnia była modlitwa Koronką do Ducha Świętego przy grobowcu zakonnym na Cmentarzu Rakowickim, w którym spoczywają doczesne szczątki m. Redempty. Każdego dnia modlimy się przez Jej wstawiennictwo o dar nowych powołań do naszego Zgromadzenia i ufamy, że w najbliższym czasie rozpocznie się Jej proces beatyfikacyjny.

Zapraszamy do przeczytania również artykułów o m. Redempcie Śledzińskiej:
Matka Duchaczek – Niedziela 9/2021, str. 24-25: https://www.niedziela.pl/artykul/152377/nd/Matka-Duchaczek
Świętość pomimo wszystko. 100. rocznica urodzin odnowicielki duchaczek Gość niedzielny krakowski: https://krakow.gosc.pl/doc/6762566.Swietosc-pomimo-wszystko-100-rocznica-urodzin-odnowicielki
– podstrona o m. Redempcie Śledzińskiej: https://kanoniczki.pl/matka-redempta/

„Serce Bogu, ludziom uśmiech, sobie krzyż” – niech to motto życiowe m. Redempty, będzie także dla nas drogowskazem w pełnieniu posługi miłosierdzia i w kroczeniu drogą duchackiego powołania.

s. Pia CSS