biblia
…leżał żebrak okryty wrzodami…
25 września 2016
biblia
Apostołowie prosili Pana…
1 października 2016

Afryka – uroczystości zakonne

Uroczystości zakonne, na misjach w Burundi, zostały poprzedzone 8-o dniowymi rekolekcjami. Prowadził je o. Paweł Urbańczyk, karmelita bosy. Rekolekcje miały nietypowy temat: „Czas darem Boga”. Ojciec rekolekcjonista pouczył siostry jak należy korzystać z czasu będąc siostrą zakonną.

W dniu zakończenia rekolekcji, tj. 7 sierpnia, podczas Mszy św. porannej dwie siostry juniorystki: s. Marie Ange Dusabe i s. Marie Odette Ndayizeye ponowiły pierwsze śluby. Natomiast przed nieszporami odbyło się przyjęcie do nowicjatu. Trzy postulantki otrzymały welony i imiona: s. Odille, s. Marie Fabiola i s. Sylvane.

Na drugi dzień rozpoczęły się w kościele parafialnym, uroczystości pierwszych ślubów zakonnych, oczywiście z opóźnieniem afrykańskim. Uroczystości przewodniczył wikariusz generalny, jako przedstawiciel biskupa, ks. Aloys Rwanko. Siostry nowicjuszki : Anuarita Nsabimana, Consolatte Manirakiza i Eveline Bayubahe złożyły swe pierwsze śluby na ręce s. Gabrieli Droździel, delegatki przełożonej generalnej m. Marii Estery Kapitan. We Mszy świętej wzięło udział wielu kapłanów z diecezji Nogozi oraz siostry zakonne i bracia z kilku zgromadzeń, rodziny nowych profesek i bardzo dużo parafian. Podczas tej Mszy św., dwie siostry jubilatki: s. Benedykta Szwarczyńska i s. Talita Rząca odnowiły śluby zakonne w języku kirundi. Uroczystości zakonne zakończyły się wspólnym posiłkiem i tańcem.
15 września odbyło się przyjęcie trzech kandydatek do aspiratu: Anesie, Viola i Priscilla. Kandydatkom towarzyszyli rodzice i niektórzy członkowie z rodziny. Do Zgromadzenia weszły w rytm tam- tam-ów.
22 września rozpoczęło kandydaturę siedem dziewcząt: Renilde, Fabiola, Alice, Marie, Nadine, Yvette i Ryna. Kandydatki będą się przyglądać z bliska życiu sióstr i ich apostolstwu poprzez udział w tym apostolstwie w trzech wspólnotach: dwie w Gatara, dwie w Bużumburze i trzy w Buraniro. Będzie to dla nich czas poznania Zgromadzenia i rozpoznania swego powołania.
Czas formacji jest czasem łaski, ale też czasem trudnym, wymagającym wysiłku od kandydatki oraz od formatorek, dlatego bardzo proszę o modlitwę w ich intencji i tych, które za formacje są odpowiedzialne.

s. Gabriela Droździel