Pokomunijna majówka … na wyjeździe
2 czerwca 2015
W imię Ducha Świętego
9 czerwca 2015

Błogosławiony Gwidon w Latyczowie

 Diecezjalny Zjazd Dzieci diecezji kameniecko – podolskiej odbył się pierwszego czerwca 2015 roku pod hasłem "Pan stworzył mnie dla siebie"(Господь створив мене Собі). 

Tego dnia do sanktuarium Królowej Podola w Latyczowie przybyło prawie tysiąc trzysta (1 300) dzieci z chmielnickiego i winnickiego województwa. Z Pisarówki grupa liczyła 33 uczestników, a wraz z nami był nasz Kochany Ojciec Gwidon z Montpellier i święta Bernadetta z Lourdes, dzieci z Bubnówki, Kupila i Hajdajek.

Jak co roku na zjazd przyjechał także Ksiądz Biskup Leon Maksymilian Dubrawski, który wraz z licznie zebranymi kapłanami sprawował Mszę świętą. Podczas Eucharystii dzieci przebrane za świętych przynosiły w darach wykonane przez siebie strzałki z nazwą parafii oraz odmawiały Modlitwę Pańską przy ołtarzu wraz z celebranasami. Każda parafia przyjechała ze swoim świętym patronem lub założycielem Zgromadzenia. Tak więc do Latyczowa przybyli święci z różnych stron nie tylko Ukrainy, ale z całego świata. Był z nami święty Jan Paweł II, święty Szarbel z Libanu, święty Antoni z Padwy, była też święta Faustyna Kowalska, święty Florian, św. Mikołaj, św. Ignacy Lojola i wielu innych świętych i błogosławionych.

Na początku spotkania dzieci śpiewały piosenki Arki Noego i wysłuchały katechezy o stworzeniu świata. Ciekawa była pantomima o siewcy i ziarnie, która zakończyła się rozdaniem cukierków. Morałem przedstawienia było to, że każdy z nas może mieć udział przy stwarzaniu pięknego świata. Teatr lalkowy zaś przedstawił dzieciom bajkę o jabłuszku. Wiele radości dzieci okazały podczas zabaw i tańców, które same inicjowały. Uczestnicy spotkania namalowali wielki plakat na temat zjazdu, malowali strzałki niesione w darach, a także logo swojej parafii i listy, które będą przekazane naszym wojskowym – żołnierzom przebywającym w strefie ATO na wschodzie Ukrainy.

Po obiedzie odbyło się nagrodzenie dzieci i młodzieży, które wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez ojców franciszkanów OFM Conv. z Maćkowiec na temat: "Życie konsekrowane oczyma dzieci". Wśród nagrodzonych była Maryna, Karina i Daryna z Pisarówki. Dziewczęta zdobyły czołowe pierwsze i drugie miejsce w tym konkursie. Cieszymy się bardzo i życzymy dziewczętom dalszych sukcesów. Dzieci otrzymały też zadanie domowe: ankietę o jednym biblijnym bohaterze, na temat którego siostra Stefania przeprowadzi katechezę w parafii. Naszej grupie przypadł prorok Jonasz, którego połknęła wielka ryba. Zjazd zakończył się wystawieniem Najświętszego Sakramentu, nabożeństwem do Najśw. Serca Pana Jezusa i błogosławieństwem.

Dziękujemy z serca naszemu Księdzu Proboszczowi Romanowi Kaźmierczakowi i wikariuszowi Ks. Jarosławowi za zorganizowanie i możliwość wyjazdu na świętowanie Dnia Dziecka w Latyczowie. Niech łaska Ducha Świętego zawsze będzie z nami wszystkimi i napełnia serca Bożym pokojem i radością.

Napisała: siostra Stefania W. Maksymów CSS 

{gallery}gwidon_latyczow_2015{/gallery}