Śluby Wieczyste 2020
15 sierpnia 2020
121 ROCZNICA URODZIN
26 sierpnia 2020

100-lecie CUDU NAD WISŁĄ

Cała Polska w sierpniu świętuje obchody 100-lecia bitwy warszawskiej pod Radzyminem i Ossowem. Do pamięci o tych strategicznych miejscach zobowiązał rodaków święty Jan Paweł II, który w 1999 roku nawiedził cmentarz poległych obrońców Stolicy przed bolszewikami.

Siostry Kanoniczki Ducha Świętego uczestniczyły w uroczystej Mszy świętej 15 sierpnia br. przy kaplicy w Ossowie, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki – Przewodniczący Episkopatu Polski, w koncelebrze z bp. Romualdem Kamińskim i licznie zebranymi kapłanami. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele państwa: marszałek sejmu Elżbieta Witek, wicemarszałek sejmu Małgorzata Gosiewska, marszałek senior Antoni Macierewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, prezes IPN Jarosław Szarek, wicepremier Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin. List nadesłał prezydent Polski Andrzej Duda oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na uroczystości przybyły liczne delegacje dyplomatów, poczty sztandarowe w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego i wierni rodacy.

Arcybiskup Gądecki w pięciu obszernych punktach ukazał rangę walki z bolszewikami – imperium zła, ogromną rolę Maryi Wspomożycielki, walecznego kapłana ks. Ignacego Skorupkę i jego bohaterską postawę, szaleństwo wojny i okoliczności zwycięskiej bitwy, która wpłynęła na losy Europy i świata. Cała homilia: https://ekai.pl/dokumenty/homilia-przewodniczacego-episkopatu-na-100-lecie-bitwy-warszawskiej/

 Po homilii abp Gądecki i bp Kamiński ukoronowali obraz Matki Bożej Zwycięskiej, który znajduje się w kaplicy cmentarnej w Ossowie. Po Eucharystii odbył się apel poległych przy pomniku gen. Józefa Hallera i oddano salwę honorową, po której złożono wieńce przy mogiłach żołnierzy.

Po apelu siostry udały się na piknik wojskowy. Przed Mszą św. w Ossowie siostry duchaczki wraz z panem Zdzisławem Fąka, były na odprawie XX Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego w Radzyminie, pożegnały się z Katarzyną Wróblewską – komandorem rajdu, która w tym roku ze względu na pandemię prowadzi motocyklistów tylko po Polsce.

Z kolei dnia 23 sierpnia br. siostry modliły się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, gdzie została odsłonięta i poświęcona (16 VIII 2020r.) na 7 metrowym postumencie figura Matki Boże Łaskawej – dar za opiekę Opatrzności Bożej podczas bitwy warszawskiej. „Bitwa Warszawska to jedno z najbardziej dramatycznych, ale także najbardziej znaczących zwycięstw polskiego wojska. Nasza armia zatrzymała pochód bolszewików, ocalając dopiero co odzyskaną polską Niepodległość oraz chroniąc Europę przed zalewem komunizmu. Wiara dowództwa i narodu była ogromna – to ona doprowadziła do polskiej wiktorii, Cudu nad Wisłą.”             

s. Stefania Maksymów CSS