biblia
… idźcie…
11 lipca 2015
biblia
…i wypocznijcie nieco…
19 lipca 2015

Czciciele Ducha Świętego na WYSPIE

Kilka kilometrów od Buska-Zdroju, w miejscowości Budzyń w województwie świętokrzyskim, znajduje się szczególne miejsce – pustelnia „WYSPA”, wybudowana przez ks. Witolda Świądra.

Właśnie to miejsce wybrała sobie Wspólnota modlitewna Czcicieli Ducha Świętego, gromadząca się w domu Sióstr z ulicy Lotniczej, na swój coroczny wyjazd. Wyjazd ten miał charakter zarówno modlitewno-formacyjny, jak i rekreacyjny.

W tym roku mieliśmy okazję doświadczyć nie tylko, jedynego w swoim rodzaju klimatu „WYSPY” – zarówno tego przyrodniczego, jak i duchowego, ale także doświadczaliśmy namiastki Ziemi Świętej – Ojczyzny Jezusa, gdyż w drodze na „WYSPĘ” zwiedziliśmy Ogród Biblijny w Proszowicach. Jest to powierzchnia zaledwie 10-arowa, przedstawiająca miniaturową pustynię, kraj mlekiem i miodem płynący, pola zbóż, poletka ziół i warzyw, przejście przez Morze Czerwone, symbole judaizmu i chrześcijaństwa, przypowieści o morwie, o ziarnku gorczycy oraz liliach polnych, studnię Jakuba, winnicę, ogród oliwny, rośliny uprawiane
w Ziemi Świętej oraz litery alfa i omega – symbol Jezusa.

Na „WYSPĘ” pojechało dziewięciu członków grupy modlitewnej, cztery Siostry ze Wspólnoty z Lotniczej oraz ks. prof. Stanisław Wronka. Zaraz po dotarciu na miejsce ks. Stanisław odprawił Mszę świętą w znajdującej się tam kaplicy, następnie był wspólny obiad i spotkanie przy kawie, po którym przeszliśmy do kaplicy na Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz odmówiliśmy Litanię do Serca Pana Jezusa.

Potem był czas wolny – ponieważ cały ośrodek rekolekcyjny położony jest w lesie, nad brzegami stawów, więc można było zagospodarować różnie – spacerując, zwiedzając pustelnie, popływać łódką czy też pomodlić się – doświadczyć ciszy, która pozwala płynąć myślom swobodnie. Był to również czas wspólnych rozmów, budowania wzajemnych relacji i ubogacających spotkań z ks. Witoldem, który dzielił się z nami swoim świadectwem życia, doświadczeniem wiary oraz poczuciem humoru i pogodą ducha.

Przed odjazdem z „WYSPY” zebraliśmy się jeszcze raz w kaplicy, aby odmówić Koronkę ku Czci Ducha Świętego – uwielbić Go i podziękować Mu za Jego Dary.

„Każdemu od czasu do czasu potrzebna jest bezludna wyspa, aby potem powrócić do ludzi” – mówi ks. kan. Witold Świąder – twórca Ośrodka Rekolekcyjnego „WYSPA” .

s. Aleksandra CSS