Wychowankowie w górach
26 lutego 2015
Wielkopostne rozważania: 1 niedziela
27 lutego 2015

Dotknąć szaty Jezusa

Międzybrodzie Bialskie. U progu Wielkiego Postu, licealistki i studentki zgromadzone na rekolekcjach w dniach 20 do 22 lutego 2015 r., pogłębiały treść tegorocznego hasła duszpasterskiego: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

Rozważania stacji Drogi Krzyżowej w kaplicy sióstr, której tekst był naprawdę przejmujący i taki adekwatny do dzisiejszych czasów – według opinii jednej z uczestniczek – pomagał im konfrontować swoje życiowe postawy z Chrystusową nauką zawartą w Ewangelii.

Kolejną pomocą była Adoracja Krzyża przedłużona osobistą modlitwą w ciszy. W tym czasie każda z uczestniczek miała możliwość podejścia do Drzewa Krzyża, by przytulić się, ucałować i oddać Cierpiącemu Zbawicielowi swoje życiowe ciężary symbolicznym złożeniem kamienia u stóp Krzyża.
W sobotni poranek, przy pięknej słonecznej pogodzie, cała grupa wyruszyła podziwiać Boga w pięknie beskidzkiej przyrody. Najpierw wspinaczka na ośnieżoną Górę Żar. Na szczycie halny „przewietrzył myślenie”. Widoki zasypanych szczytów sąsiadujących gór zachwycały potęgą Stwórcy i mobilizowały do modlitwy na łonie natury. Powrotna droga prowadziła nad brzegiem Jeziora Międzybrodzkiego.

Po obiedzie i krótkim odpoczynku uczestniczki wspólnie rozważały Słowo Boże o uzdrowieniu córki Jaira i chorej kobiety (Mt 9,18-26). Owocem indywidualnej refleksji było napisanie dziękczynnego listu do Pana Boga, w imieniu jednej z uzdrowionych kobiet biblijnych.

Najgłębiej przeżyłam wieczorną adorację Najświętszego Sakramentu, za którą będę Bogu dziękować z pewnością jeszcze przez długi czas. Myślę, że czas przeżywany w ciszy i skupieniu był jedną z najważniejszych rzeczy – napisała uczestniczka w swoim świadectwie.

Uwieńczeniem adoracji było indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, którego udzielił ks. proboszcz Piotr Konieczny. Okazja do osobistego dotknięcia „szaty Jezusa” jak kobieta z Ewangelii i prośba o uzdrowienie z życiowych zranień. Po Apelu Jasnogórskim uczestniczki trwały w wyciszeniu do śniadania. Było to kolejne doświadczenie otwarcia na bliskość Boga i pogłębiania osobistej relacji do Zbawiciela.

Znalazł się także czas na wspólny śpiew i rekreację z grą „pytania i odpowiedzi” oraz niedzielny spacer nad jeziorem z „ceremonią” wrzucania kamieni z własnymi ciężarami i grzechami na głębiny jeziora.

I chociaż dni rekolekcyjne zakończyły się, to dziewczęta chcą  powrócić do „Polskiej Szwajcarii” na kolejne rekolekcje, które planujemy zorganizować w dniach 19-22 czerwca 2015 r.

U nas są także dla Ciebie otwarte drzwi domu i serca.
Jeśli zapragniesz doświadczyć spotkania z Bogiem razem z nami, możesz do nas napisać: kanoniczki.m@gmail.com

s. Irena Drozd CSS