50 lat wiernej miłości
19 lipca 2020
Dziękczynienie w Busku
9 sierpnia 2020

Dziękczynienie w Leżajsku

W niedzielę 9 sierpnia 2020 r., w Bazylice Ojców Bernardynów i Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku, miała miejsce kolejna stacja jubileuszowego dziękczynienia za 8 wieków istnienia i działalności charyzmatycznej Zakonu Ducha Świętego w Polsce.  Na terenie parafii Ojców Bernardynów wspólnota Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, żeńska gałąź Zakonu Ducha Świętego, pełni swą misję od 85 lat.

O godz. 11.00 była sprawowana dziękczynna Msza Święta pod przewodnictwem O. Wiesława Wiśniewskiego – moderatora Towarzystwa Ducha Świętego i kapłanów koncelebransów, z udziałem licznej służby liturgicznej, sióstr Duchaczek i wiernych świeckich. 

Kaznodzieja, którym był O. Wiesław wymownie przybliżył charakter dziękczynienia i świętowania. Powiedział m. in „gromadzi nas dzisiaj w leżajskiej Bazylice, w gościnnych progach klasztoru OO. Bernardynów potrzeba wypowiedzenia Bogu dziękczynnego Te Deum za 800 – lat obecności Zakonu Ducha Świętego w naszej Ojczyźnie. To dziękczynienie płynie z serc Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, które są bezpośrednimi spadkobierczyniami i kontynuatorkami tej ośmio-wiekowej misji i które tym charyzmatem ubogacają Leżajsk i archidiecezję przemyską już od 85 lat. Płynie ono również z naszych serc, gdyż wielu z nas skorzystało z ich posługi miłosierdzia, z ich pracy, modlitwy i świadectwa  wiary i życia”.

Wskazał, że gdybyśmy chcieli w kilku słowach opisać życiową pasję Sióstr Kanoniczek, to należałoby użyć jednego wyrażenia DUCH ŚWIĘTY i kontynuował, że „Duch Święty  jest ich  regułą życia. Nieustanne przywoływanie Go jest codziennym oddechem ich serc. One wiedzą, że ów Pocieszyciel i prawdziwy Ojciec Ubogich przychodzi tam, gdzie jest kochany, gdzie jest zapraszany, gdzie jest oczekiwany. Wiedzą, ze Pięćdziesiątnica nie jest wydarzeniem z historii, ale realizuje się również dzisiaj.

Nawiązując do Założyciela Zakonu Ducha Świętego, bł. Gwidona z Montpelier powiedział, że Założyciel który w 1220 roku posłał swoich braci i siostry do Polski chciał, by „nie tylko zakładali Domy Ducha Świętego, szpitale Ducha Świętego i by w nich pochylali się nad ranami chorych, biednych, odrzuconych, niechcianych dzieci, ale przede wszystkim po to, by ich miłosierne serca przepełnione Duchem Świętym stawały się domem, szpitalem, gdzie Bóg będzie leczył i uzdrawiał, przygarniał i okazywał miłość”.

Skierował także życzenia mówiąc: „czas Jubileuszu to czas dziękczynienia, ale to także czas życzeń.  800-lat w Polsce i 85 lat w Leżajsku, to długa, piękna historia (….), życzymy Wam drogie Siostry, aby spojrzenie z góry modlitwy i oblubieńczej więzi z Jezusem, zaowocowało w Was proroczym widzeniem przyszłości ku której kieruje Pan. (….) Byście były kanałami wody żywej przez które łaska Ducha będzie docierała do serc zranionych, wystygłych, martwych… przywracając im życie, życzymy nowych, świętych powołań do wspólnoty zakonnej w Polsce, w Burundi afrykańskiej, na Ukrainie i wszędzie tam, gdzie posługujecie w Kościele.”

Akcentem maryjnym zakończył kazanie wskazując m.in „że Maryja, Pełna łaski pełna Ducha zachęca nas dzisiaj: i wy pozwólcie prowadzić się Duchowi Świętemu, tylko On potrafi zaprowadzić was do nieba (…)  i chce włączyć w pieśń uwielbienia cały Kościół, którego jest Ikoną i Matką,  Siostry Kanoniczki, a także każdego z nas”.

Tobie chwała i cześć Trójco Przenajświętsza jedyny i najwyższy Boże!

s. Martyna CSS