Zapraszamy!
17 listopada 2020
Jubileusz w Buraniro
28 listopada 2020

Dziękczynna Eucharystia Jubileuszowa

W każdy 3 piątek miesiąc w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach celebrowana jest Eucharystia w intencji chorych. 20 listopada w tą Mszę św. włączyły się Siostry Kanoniczki Ducha Świętego, które przyjechały z całej Polski, aby dziękować Bogu za 800 lat posługi Zakonu Ducha Świętego w Polsce.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Wiesław Wiśniewski TDŚ, a w koncelebrze byli: ks. Tomasz Szopa (kustosz Sanktuarium), ks. Filip Badurski z Parafii Mariackiej, o. Łukasz Preising TDŚ, o. Paweł Klimczak TDŚ i o. Jan Płottke TDŚ. W asyście liturgicznej byli bracia Towarzystwa Ducha Świętego. Liturgię ubogacił chór zakonny pod dyrekcją s. Adriany Miś. Po Mszy św. słowo podziękowania wygłosiła Przełożona generalna m. Kazimiera Gołębiowska.

Ojciec Wiesław w homilii wspomniał o wielu wiekach historii Zakonu Ducha Świętego, mówiąc między innymi, że: „To osiemsetlecie skłania nas do wspomnienia Braci i Sióstr, którzy „po całej ziemi sandomierskiej” (jak mówił Jan Długosz w Liber Beneficiorum), dodajmy też po całej ziemi krakowskiej, nieśli troskę i czułość Ducha Pocieszyciela i Ojca Ubogich.” Moderator Towarzystwa Ducha Świętego wskazał również na tożsamość duchackiego Zakonu powołując się na Założyciela: „Bóg natchnął bł. Gwidona z Montpellier  do nieustannego wołania o dar Ducha. To jest nasza tożsamość, nasze powołanie, nasz sens bycia w Kościele: natarczywie i z żywą wiarą wołać: Przyjdź Duchu Święty, napełnij serca Twych wiernych i rozpal w nich ogień…”. Jak stwierdził celebrans „jubileusz to czas życzeń”, dlatego też na koniec homilii wybrzmiały jubileuszowe życzenia dla sióstr:

„Życzymy, Wam drogie Siostry, aby to spojrzenie z góry modlitwy i oblubieńczej więzi z Jezusem, zaowocowało w Was proroczym widzeniem przyszłości ku której kieruje Pan.
Życzymy byście były kanałami „wody żywej” przez które łaska Ducha będzie docierała do serc zranionych, wystygłych, martwych… przywracając im życie.
Życzymy byście naśladowały Ducha, który wszystko ożywia i uświęca, a sam niewidoczny, bo tak pokorny. By doświadczenie Ducha było nie tylko przez Was strzeżone, ale także pogłębiane i rozwijane.
Życzymy nowych, świętych powołań do Waszej wspólnoty zakonnej zarówno tu w Krakowie, jak i w całej Polsce, w Burundi w Afryce, na Ukrainie i wszędzie tam, gdzie posługujecie w Kościele.
Maryja, Pełna Łaski, pełna Ducha ma Was w swej przemożnej opiece. Amen.”

Msza św. była transmitowana przez TVP3 Kraków. Dziękujemy wszystkim, którzy trwali z nami na modlitwie dziękczynnej w Sanktuarium i tym, którzy łączyli się poprzez media.

s. Pia CSS