biblia
Ukrzyżuj, ukrzyżuj Go!
19 marca 2016
Droga Krzyżowa młodych i za młodych
23 marca 2016

Ekstremalna Droga Krzyżowa Opatów

Pacanów. W nocy z 18 na 19 marca s. Bogumiła i s. Aleksandra wyruszyły na Ekstremalną Drogę Krzyżową z Opatowa na Święty Krzyż. „OpatówEDK2016” rozpoczęła się Mszą świętą o godzinie 20.00 w kościele OO. Bernardynów w Opatowie (diecezja sandomierska), następnie wyruszyliśmy w kierunku, nieopodal, rozciągającego się Pasma Jeleniowskiego Gór Świętokrzyskich.

Zanim dotarliśmy do celu trzeba było pokonać wiele wzniesień i zdobyć kilka szczytów m.in. Szczytniak – najwyższy szczyt Pasma Jeleniowskiego, Górę Jeleniowską, Kobylą Górę oraz Łysą Górę, na której znajdował się cel naszej wędrówki – Sanktuarium Świętego Krzyża. Na miejsce dotarłyśmy
o godzinie 7.00 rano. Zwieńczeniem tej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej była Msza święta odprawiona w Kaplicy Świętego Krzyża oraz ucałowanie relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
Dlaczego w ogóle podejmujemy takie wyzwanie nocnej wędrówki połączonej z rozważaniem Męki Pańskiej…? Bo imponuje mam Jezus…, jesteśmy z Niego dumni, wdzięczni z tego co da nas robi…, na pewno nosimy w sercu wiele intencji, które chcemy powierzyć Mu, z nadzieją że Bóg nas wysłucha.
Czego doświadczamy na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej…? Myślę, że każdy może spotkać na niej Boga, możemy doświadczyć chociaż trochę, namiastkę, tego ile tak naprawdę kosztowało Pana nasze ZBAWIENIE. Tutaj głębiej przeżywamy fakt, że nasz osobisty krzyż wpisany jest w Krzyż Jezusa. Na pewno rozmyślanie o śmierci Jezusa – zwłaszcza w takiej formie, jest lecznicze, bo pozwala bardziej poznać siebie, odrywa nas od egoizmu i sprawia, że jeszcze bardziej możemy stanąć
w prawdzie o sobie.
Podczas tej EDK bardzo wymowne było dla mnie to, że można było iść za grupą niosącą wielki Krzyż i chociaż droga była dość trudna – z powodu błota, kamieni i bardzo długich podejść w górę, to jednak często myślałam wtedy o tym, że ZBAWIENIE prowadzi przez KRZYŻ oraz stało się dla mnie ŻYWE Słowo Jezusa, że „ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia…” (Mt 7,14).

s. Aleksandra CSS

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/OPATOW.EDK/?fref=nf