Jubileuszowa pielgrzymka do Rzymu
18 czerwca 2021
Ślubuję…
14 sierpnia 2021

Jak żyć pełnią życia?

To pytanie towarzyszyło młodzieży uczestniczącej w tegorocznym wyjeździe rekolekcyjnym „Wakacje  Gwidonowe” w Rabce Zdroju, które odbyły się w dniach od 26 czerwca do 4 lipca 2021 r. W tych rekolekcjach brali  udział młodzi ludzie z Chmielnika,  Ustki,  ze Słupska, z Radomia,  Międzybrodzia Bialskiego, z Proszowic i okolic Szydłowca.

Konkretną wskazówką do odpowiedzi na wyżej postawione pytanie było poznawanie życiorysu osób, które w swoim młodym życiu osiągnęli jego pełnię, czyli świętość. Pomocą w odkrywaniu takich  błogosławionych jak: Carlo Acutis, Pier Giorgio Frassati, Chiara Luce Badano, Jose Sanchez de Rio, Laura Vincuna, Ojciec Gwidon z Montpellier oraz Służebnica Boża Antonietta Mao służyła praca w pięciu grupach. Animatorami tych grup byli:  bracia postulanci z Towarzystwa Ducha Świętego: br. David, br. Kacper oraz siostry Kanoniczki Ducha Świętego: s. Gracjana, s. Dominika i s. Boguchwała. Było to do pole rozwoju twórczości plastycznej, aktorskiej czy wokalnej, a przede wszystkim przestrzeń do nawiązywania nowych, realnych relacji.

W zrozumieniu czym jest pełnia życia i jak ona się objawia w Eucharystii pomagały także codzienne homilie, których celem było przedstawienie poszczególnych części Mszy Świętej, po to, by znaleźć w niej źródło prawdziwego życia. Okazją do osobistego doświadczenia bliskości Jezusa i Jego troski o szczęście każdego z nas była prawie codzienna (czasami przeszło godzinna) adoracja Najświętszego Sakramentu. Aby pozycja ciała pomagała w czasie modlitwy młodzież własnoręcznie wykonywała klęczniki do adoracji.

Jednak, jak to można znaleźć w życiorysach poznawanych błogosławionych, także kontakt z przyrodą, z górami, w radości życia można odkrywać jego pełnię, która jest od Boga. Stąd wycieczki w góry: na Rusinową Polanę w Tatrach czy na Maciejową w Gorcach, do Energylandii, a także zwiedzanie „Domu Jana Pawła II” w Wadowicach, chodzenie jego ścieżkami na kalwaryjskich ścieżkach.

Jak to sama młodzież określiła, czas rekolekcji był okazją, by choć na chwilę oderwać się od komórki, internetu, FB, Instagrama, wirtualnych znajomościach, a skupieniu się na osobistych relacjach, na twórczym podejściu do rzeczywistości, na powrocie do Boga poprzez sakrament pokuty oraz doświadczenie realnej radości bycia z Bogiem, z osobami, które są obok. Po tak długim okresie izolacji to bardzo ważne.

Cel był jeden: poprowadzić młodych ludzi do Pełni czyli do Boga, który jest Dawcą życia i  pragnie, abyśmy je przeżyli maksymalnie pięknie. Czy został osiągnięty? W Duchu Świętym jest nasza nadzieja, wszakże inna wersja sekwencji ku Jego czci, zaproponowana przez brata Davida, stała się niejako „hymnem” tegorocznych Rekolekcji Gwidonowych.

                                                           s. Boguchwała CSS