Znajdź nas na naszych kanałach Social Media
Sprawdź najbliższe wydarzenia: Kliknij tutaj
Dołącz do nas: Dowiedz się więcej
Znajdź nas na naszych kanałach Social Media
Sprawdź najbliższe wydarzenia: Kliknij tutaj
Dołącz do nas: Dowiedz się więcej
Jubileuszowa pielgrzymka do Rzymu
18 czerwca 2021
Ślubuję…
14 sierpnia 2021
Jubileuszowa pielgrzymka do Rzymu
18 czerwca 2021
Ślubuję…
14 sierpnia 2021

Jak żyć pełnią życia?

To pytanie towarzyszyło młodzieży uczestniczącej w tegorocznym wyjeździe rekolekcyjnym „Wakacje  Gwidonowe” w Rabce Zdroju, które odbyły się w dniach od 26 czerwca do 4 lipca 2021 r. W tych rekolekcjach brali  udział młodzi ludzie z Chmielnika,  Ustki,  ze Słupska, z Radomia,  Międzybrodzia Bialskiego, z Proszowic i okolic Szydłowca.

Konkretną wskazówką do odpowiedzi na wyżej postawione pytanie było poznawanie życiorysu osób, które w swoim młodym życiu osiągnęli jego pełnię, czyli świętość. Pomocą w odkrywaniu takich  błogosławionych jak: Carlo Acutis, Pier Giorgio Frassati, Chiara Luce Badano, Jose Sanchez de Rio, Laura Vincuna, Ojciec Gwidon z Montpellier oraz Służebnica Boża Antonietta Mao służyła praca w pięciu grupach. Animatorami tych grup byli:  bracia postulanci z Towarzystwa Ducha Świętego: br. David, br. Kacper oraz siostry Kanoniczki Ducha Świętego: s. Gracjana, s. Dominika i s. Boguchwała. Było to do pole rozwoju twórczości plastycznej, aktorskiej czy wokalnej, a przede wszystkim przestrzeń do nawiązywania nowych, realnych relacji.

W zrozumieniu czym jest pełnia życia i jak ona się objawia w Eucharystii pomagały także codzienne homilie, których celem było przedstawienie poszczególnych części Mszy Świętej, po to, by znaleźć w niej źródło prawdziwego życia. Okazją do osobistego doświadczenia bliskości Jezusa i Jego troski o szczęście każdego z nas była prawie codzienna (czasami przeszło godzinna) adoracja Najświętszego Sakramentu. Aby pozycja ciała pomagała w czasie modlitwy młodzież własnoręcznie wykonywała klęczniki do adoracji.

Jednak, jak to można znaleźć w życiorysach poznawanych błogosławionych, także kontakt z przyrodą, z górami, w radości życia można odkrywać jego pełnię, która jest od Boga. Stąd wycieczki w góry: na Rusinową Polanę w Tatrach czy na Maciejową w Gorcach, do Energylandii, a także zwiedzanie „Domu Jana Pawła II” w Wadowicach, chodzenie jego ścieżkami na kalwaryjskich ścieżkach.

Jak to sama młodzież określiła, czas rekolekcji był okazją, by choć na chwilę oderwać się od komórki, internetu, FB, Instagrama, wirtualnych znajomościach, a skupieniu się na osobistych relacjach, na twórczym podejściu do rzeczywistości, na powrocie do Boga poprzez sakrament pokuty oraz doświadczenie realnej radości bycia z Bogiem, z osobami, które są obok. Po tak długim okresie izolacji to bardzo ważne.

Cel był jeden: poprowadzić młodych ludzi do Pełni czyli do Boga, który jest Dawcą życia i  pragnie, abyśmy je przeżyli maksymalnie pięknie. Czy został osiągnięty? W Duchu Świętym jest nasza nadzieja, wszakże inna wersja sekwencji ku Jego czci, zaproponowana przez brata Davida, stała się niejako „hymnem” tegorocznych Rekolekcji Gwidonowych.

                                                           s. Boguchwała CSS