Misyjny karnawał
23 stycznia 2014
biblia
„…poszli za Nim”
26 stycznia 2014

Kartki z kalendarza

Wydarzenia z działalności apostolskiej wspólnoty sióstr w Busku Zdroju.

 • Dzień Papieski:
  • s. Damaria i s. Alma przygotowały montaż z prezentacją o bł. Janie Pawle II
 • Akcje na rzecz misji:
  • Zorganizowałyśmy kiermasz szkolny i loterię na rzecz pomocy Medarowi z adopcji serca.
  • Uczennice s. Almy z kl. VI szkoły Podstawowej nr 2 w Busku z Koła Misyjnego I Płomyków Ducha Świętego przeprowadziły w ramach Tygodnia Misyjnego kiermasz rozmaitości, które uzyskały od darczyńców.
 • Przedstawienia o tematyce Bożonarodzeniowej : Jasełka
  • W Prywatnej Szkole Podstawowej „Smerfuś” s. Damaria przygotowała jak co roku jasełka.
  • 19 grudnia zostały wystawione Jasełka w szkole nr 2, które przygotowała s. Alma
  • Wszystkie s. katechetki: s. Tarsycja, s. Adwenia, s. Helena przygotowały i wystawiły „jasełka” w szkołach, w których katechizują i na terenie parafii.

A tak opisywała przygotowania do Jasełek s. Adwenia:

Dnia 18 grudnia 2013 roku odbyły się jasełka w wykonaniu uczniów Samorządowego Gimnazjum nr 1.
Do wystawienia jasełek młodzież przygotowywała się pod kierunkiem katechetki s. Adwenii Orkisz już od listopada. Wzięło w nich udział ponad 50 osób! Od początku uczniowie wykazywali duże zainteresowanie i zaangażowanie. Najwcześniej zgłosiły się dziewczęta, oferujące swe umiejętności muzyczne. Ustalono, że będą pełniły funkcję żywej kurtyny, za którą będą przygotowywane rekwizyty do poszczególnych scen. Postanowiono, że podczas zmiany dekoracji Dziewczęta będą śpiewać kolędy. Od strony muzycznej miała je przygotować pani Edyta Maj. Wśród chętnych, pragnących wziąć udział w jasełkach byli również tacy, którzy proponowali siebie do konkretnych ról:

Sebastian  prosił o rolę Heroda. Pewno nie przypuszczał, że będzie miał najdłuższy tekst, ale spisał się dzielnie. Maciek chciał być dworzaninem i rzeczywiście solidnie się do tej funkcji przyłożył, stwarzając niepowtarzalną kreację. Do roli Śmierci zgłosił się Artur, nawet przyniósł do szkoły strój i 3 maski do wyboru. Kiedy jednak dowiedział się, że tę rolę pragnie objąć Wiktoria, zachował się jak dżentelmen: nie tylko ustąpił koleżance miejsca, ale również pożyczył stroju i zorganizował prawdziwą kosę, którą jednak , ze względów bezpieczeństwa, zastąpiono plastikową. Artur natomiast przyjął propozycję zagrania roli drugiego dworzanina króla Heroda i okazał się w niej niezastąpiony. Wiktoria z kolei tak wczuła się w rolę śmierci, że gdy ona wchodziła na scenę wszyscy drżeli, ,a najbardziej chyba Herod. Kłopotliwe było obsadzenie roli diabła, bo i do kogo wyjść z taką propozycją ? Wydawało się już, że może obejdzie się bez niego, a tu nieoczekiwanie pojawił się ochotnik : Bartek, który na scenie od początku czuł się jak ryba w wodzie. Rolę zagrał świetnie, mimo anielskiego charakteru. Wśród uczniów byli tacy, dla których udział w jasełkach mógł stać się sprawą oczywistą, niezależnie od tego jaka rola przypadnie im w udziale. Byli bowiem świadomi posiadanych zdolności, odpowiedzialni i elokwentni jak np. Dominika  i Michał. Ale byli i tacy, dla których propozycja udziału w jasełkach stała się dużym zaskoczeniem i przyjęli ją z pewnym wahaniem np. .Karolina  (Anioł), Magda  (Biedronka), Dominik (gwardzista), Filip  (król Baltazar). Byli również tacy, którzy na swą rolę długo czekali, a potem ku zdumieniu wielu pokazali swoje umiejętności aktorskie. Należeli do nich min. np. Maciek  (pan) i Kuba (pasterz). Pasterzy – tancerzy zorganizował Marcin, niestety kontuzja nogi i nieobecność w szkole głównego przywódcy sprawiła, że o mały włos nie byłoby wesołych pasterzy- górali przy ognisku. Chłopcy jednak zmobilizowali się , ułożyli krótki układ taneczny z ciupagami i nie zawiedli w czasie występu. Marcin interesował się jasełkami na odległość, a raz nawet przybył o kulach do szkoły i wziął udział w próbie.

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby pomóc w przygotowaniu jasełek DZIĘKUJEMY!