IMG 3720
Radość w Domu Ojca Gwidona
10 maja 2017
Zawierzam – czwarte słowo
11 maja 2017

KOBIETA, JAKO OBLUBIENICA

DSCN3457

Ukraina – Petrasziwka.

Wiosenne słońce, kwitnące sady, bezkresne pola, zielone łąki, pachnące gaje, malownicze krajobrazy stworzyły niezwykle sprzyjający klimat, aby usłyszeć głos Boga, zakochanego do szaleństwa w człowieku.

Pismo święte, piękno przyrody i ludzka dobroć to język, jakim BÓG – OBLUBIENIEC  przemawiał do swojej OBLUBIENICY – KOŚCIOŁA  tzn. 20 osobowej grupy dziewcząt, przeżywającej trzydniowe rekolekcje w Petrasziwce na Podolu. Idea, treść i hasło rekolekcji „KOBIETA, JAKO OBLUBIENICA”,  zostało zaczerpnięte z Listu Apostolskiego św. Jana Pawła II MULIERIS DIGNITATEM –  O godności i powołaniu kobiety. Hasło rekolekcji  tym mocniej przemawiało do dziewcząt, że w języku ukraińskim „Kościół” jest rodzaju żeńskiego:  Cerkwa – Церква.
W dobie kryzysu tożsamości płciowej i docierającej także na Ukrainę genderowskiej ideologii , ukazywanie ideału kobiecości według zamysłu Bożego, jest tu bardzo ważnym zadaniem Kościoła.Czasy komunistyczne całkowicie zdeformowały ideał kobiety, a obecne szkolne programy wychowawcze przygotowujące do życia w rodzinie od klasy piątej szkoły podstawowej – podobnie jak w innych krajach Europy – zawierają treści, które można nazwać zaprogramowaną demoralizacją młodego pokolenia.

W tych dniach skupienia towarzyszyła dziewczętom najpiękniejsza ze wszystkich kobiet w dziejach świata – Najświętsza Maryja Panna. Ze względu na miesiąc maryjny, a także na to, że rekolekcje odbywały się w Nowennie przed 100 rocznicą Objawień Fatimskich, w sobotę rekolektantki przygotowały i razem z parafianami przeżyły „Wieczór Fatimski”. Przez wieś przeszła procesja ze świecami, w trakcie której czytane były fragmenty „Posłania Fatimskiego” ,odmawiany i niesiony był różaniec. Było to ważne świadectwo wiary dla Petrasziwki, która – jak każda ukraińska wieś – w części jest prawosławna, w części katolicka a w części obojętna lub całkiem niewierząca.

„ Mimo wielu treści, jakie na temat kobiecości słyszałam na różnych wykładach to, co usłyszałam na tych rekolekcjach, było dla mnie całkiem nowe” – dzieli się studentka ostatniego roku medycyny, uczestniczka rekolekcji.
Inne świadectwa dziewcząt:
Odkryłam, jak cudownie Bóg stworzył mnie – jako kobietę i że nie muszę niczego w swojej naturze poprawiać ani „zamieniać” na coś innego.
– Zrozumiałam, jaka powinna być prawdziwa kobieta oraz jakie są jej zadania, dane przez Boga.
– Doświadczyłam, jak wspaniale jest przebywać w ciszy i rozmawiać z Bogiem sam na sam.
– Po raz pierwszy odkryłam, że przyroda to „piękna kaplica”, pełna obecności Boga i że można Go spotykać w tym pięknie, jakie nas otacza i którego zazwyczaj nie dostrzegamy.

Wzruszające była gościnność i mieszkańców Petrasziwki, którzy przygotowywali się na te dni i gościli nas z niezwykłą szczodrością, radością i otwartością i w pewien sposób razem z nami przeżywali to spotkanie z Bogiem: „To dla nas zaszczyt, że możemy mieć w naszej wsi takie rekolekcje, chociaż jesteśmy małą, dojazdową wioską w parafii. To dla nas wielkie przeżycie, bo po raz pierwszy w historii wsi mamy takie rekolekcje i wybaczcie nam, jak w czymś się nie sprawimy, jak należy”.

Pani Ludmiła – jedna z mam i zastępca dyrektora szkoły – w następujący sposób zwróciła się do dziewcząt na początku rekolekcji: „Korzystajcie i ceńcie sobie ten czas, bo my w młodości nie mieliśmy takiej okazji i takiej łaski, aby takie chwile z Bogiem przeżywać. Nikt z nas nic nie widział o takich rekolekcjach i nawet nie mieliśmy lekcji religii”.

Rekolekcje „Kobieta jako Oblubienica” odbyły się w dniach 5 – 7 maja 2017, we wsi Petrasziwka, która jest jedną z dojazdowych wsi parafii Zińkiw w Winkoweckim rejonie na Podolu na Ukrainie. Dziewczętom towarzyszyła s. Maria.

Składamy serdecznie podziękowanie Proboszczowi parafii Zińkiw – Księdzu Krystianowi Hajdukowi za zaproszenie i całą zewnętrzną organizację rekolekcji a mieszkańcom Petrasziwki za doświadczenie Kościoła, który w tych dniach był naszym prawdziwym  Domem i kochającą Rodziną.

s. Maria Najowicz CSS