Znajdź nas na naszych kanałach Social Media
Sprawdź najbliższe wydarzenia: Kliknij tutaj
Dołącz do nas: Dowiedz się więcej
Znajdź nas na naszych kanałach Social Media
Sprawdź najbliższe wydarzenia: Kliknij tutaj
Dołącz do nas: Dowiedz się więcej
Spóźniony św. Mikołaj
28 grudnia 2015
Razem przy stole wigilijnym
30 grudnia 2015
Spóźniony św. Mikołaj
28 grudnia 2015
Razem przy stole wigilijnym
30 grudnia 2015

Kolęda na Ukrainie

Pisarówka – Ukraina.
„Chrystus się narodził! Sławimy Go!” Tymi pięknymi słowami w okresie Bożego Narodzenia pozdrawiają się ludzie na Ukrainie.

Tradycje związane z Bożym Narodzeniem są tu bardzo żywe, zarówno wśród katolików, jaki i prawosławych. Przetrwały one reżim komunistyczny i tym bujniej rozkwitają w wolnej Ukrainie, mimo cienia , rzucanego przez wojnę. Są tu pielęgnowane różne zwyczaje wigilijne – przygotowanie stołu z sianem, czosnkiem i „groszami”, snopek zboża, wspólna modlitwa i życzenia pokoju, kolędy, w świątecznym czasie scenki Bożonarodzeniowe oraz kolędnicy odwiedzający domy.
W Pisarówce, gdzie pracują siostry kanoniczki, w prowadzonym przez nie Domu Obrony Życia, w niedzielę Świętej Rodziny na wspólnym kolędowaniu spotkał się tłum młodzieży, tak że mały dom dosłownie pękał w szwach – nie tylko od liczby osób (25!), ale także od gromkiego śpiewu kolęd i hałaśliwie wyrażanej, młodzieńczej radości, bynajmiej nie poskramianej przez siostry ani przez ich podopieczne, bo „jakoby rok bez wiosny mieć chcieli, którzy chcą żeby młodzi nie szaleli'”:)
Pisarowiecka młodzież i dzieci pamiętają też o żołnierzach, którzy bronią Ojczyzny na wschodzie Ukrainy. Nie rzadko są to ich krewni, sąsiedzi, starsi bracia a nawet ojcowie. Oprócz codziennej modlitwy  dzieci i młodzież  w czasie rorat zbierali słodycze dla wojska na froncie, a także pisali do nich listy. Przygotwują się też do odwiedzin rannych żołnierzy w szpitalu.

W Roku Miłosierdzia przy światecznym stole, w ciepłym, rodzinnym gronie nawet i w Polsce można pomyśleć o tych, którzy w tym świątecznym czasie jedynie sercem mogą być przy swoich bliskich. Można ofiarować im choćby krótką, wspólną modlitwę – a to jest bardzo dużo… najwięcej.

s. Maria Najowicz CSS