Znajdź nas na naszych kanałach Social Media
Sprawdź najbliższe wydarzenia: Kliknij tutaj
Dołącz do nas: Dowiedz się więcej
Znajdź nas na naszych kanałach Social Media
Sprawdź najbliższe wydarzenia: Kliknij tutaj
Dołącz do nas: Dowiedz się więcej
Rekolekcje o Duchu Świętym
28 listopada 2018
Święty Mikołaj w szkołach podstawowych w Gatara
6 grudnia 2018
Rekolekcje o Duchu Świętym
28 listopada 2018
Święty Mikołaj w szkołach podstawowych w Gatara
6 grudnia 2018

Makieta na Placu Świętego Ducha

Kraków. Dnia 28.11. 2018 r. na Placu Ducha Świętego w Krakowie została umieszczona makieta, przedstawiająca dawny  kompleks szpitalno-klasztorny Zakonu Ducha Świętego oraz nieistniejący obecnie kościół pw. Ducha Świętego, który był miejscem sprawowania Liturgii dla osób przebywających w szpitalu. Makieta przedstawia stan przed zburzeniem w 1892 r. Fakt wyburzenia kościoła i dawnych zabudowań szpitalnych był mocno oprotestowany przez Krakowian, w tym przez wielkiego polskiego artystę Jana Matejkę, który po bezskutecznej obronie świątyni zrzekł się honorowego obywatelstwa miasta Krakowa i zapowiedział, że nie będzie już nigdy wystawiał swych obrazów w Krakowie.

Na makiecie znajdują się również budynki zachowane do naszych czasów i związane z historią braci duchaków i sióstr duchaczek w Krakowie: kościół św. Krzyża oraz dawne zabudowania należące do sióstr (obecnie Przychodnia Stare Miasto).

Makieta w formie rzeźby odlanej z brązu na granitowym postumencie zlokalizowana została na Skwerze im. Jacka Woźniakowskiego na Placu Świętego Ducha. Makieta wzbogaci szlak turystyczny obiektów dla niepełnosprawnego turysty, znajdujących się m.in. na „Drodze Królewskiej”. Obok opisów w języku polskim, angielskim znajduje się również opis (znaki Braille’a) dla osób niewidomych i słabowidzących.

Nasze Zgromadzenie trwa w przygotowaniu do rozpoczęcia Roku Jubileuszowego 800-lecia przybycia Zakonu Ducha Świętego do Polski, który zostanie zainaugurowany 26 października 2019 r. Makieta przestawiające zabudowania Szpitala Ducha Świętego i klasztory braci i sióstr jest dla nas symbolicznym znakiem oczekiwania na nasz Wielki Jubileusz.

Wyrażamy ogromną wdzięczność P. prof. Karolowi Badynie – autorowi projektu i wykonawcy makiety, Władzom miasta Krakowa oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do umiejscowienia tejże makiety w przestrzeni publicznej.

Źródło filmu: TVP3 Kraków, Kronika krakowska, 28.11.2018 r. godz. 14:30