Jezu, pokaż mi swoją Twarz
16 marca 2015
Droga Krzyżowa – Oblicze Pana Jezusa
18 marca 2015

Moje pierwsze spotkanie z siostrami

Kraków, Lotnicza. W dniu, w którym obchodzą swoje święto patronalne: Patryk i Zbigniew, dzielimy się świadectwem solenizanta, p. Zbigniewa, od wielu lat związanego z naszą duchacką wspólnotą i klasztorem.

Moje pierwsze spotkanie z siostrami było przy spożywaniu owsianki. A było tak:
W pierwszych latach czterdziestych okupacji hitlerowskiej, młodzież szkoły podstawowej na Rakowicach uczyła się w różnych miejscach: w prywatnych domach a nawet w stodołach. Rozproszoną młodzieżą (chłopcami) zajął się w okresie wakacji, nauczyciel. P. Bryniarski. Chodziliśmy na bliskie wycieczki, graliśmy w piłkę i gry terenowe. Ale dla nas najważniejsze było to, że w określonym czasie przyprowadzał nas do Sióstr Duchaczek przy ul. Lotniczej, gdzie siostry dawały nam ciepłą owsiankę. Wspominam to do dziś, bowiem dla niejednego z nas była ona jedynym ciepłym posiłkiem w ciągu dnia.

Minęło około 63 lat, a ja zrządzeniem losu, mieszkam bardzo blisko domu zakonnego sióstr Duchaczek na Lotniczej. Siostra przełożona Cecylia widząc moje zainteresowanie Liturgią Godzin, pokazała mi jak należy się modlić na Brewiarzu. Natomiast s. Majola pożyczyła mi książkę „Rozmowy z Bogiem” Carvajala, z którymi (bo jest 7 części) nie rozstaję się do dziś.

Teraz jestem w grupie modlitewnej „Czciciele Ducha Świętego” przy klasztorze sióstr Duchaczek. Siostry organizują comiesięczne spotkania, które rozpoczynamy modlitwą do Ducha Świętego, a kończymy Nieszporami z wszystkimi siostrami. Na spotkaniach zapoznaliśmy się z założycielem Zgromadzenia, bł. Gwidonem, Jego działalnością i przesłaniem dla Zakonu Ducha Świętego. Były filmy o Zgromadzeniu, pracy misyjnej sióstr w Afryce. Nasz ksiądz, ks.dr Stanisław Wronka, na spotkaniach wyjaśnia nam rozumienie Pisma Świętego. Mieliśmy spotkanie wyjazdowe na Wyspę, koło  Buska Zdroju, gdzie gospodarzem jest ks. Witek, odwiedziliśmy  też wiele innych pięknych miejsc.  Raz w roku odbywa się Wielkie Kolędowanie.

Zbigniew Przybyło

Panie Zbigniewie, życzymy wielu łask Ducha Świętego, zdrowia i sił na każdy dzień!