Modlitwa za Ojczyznę
10 listopada 2016
Bóg liczy na ciebie!
14 listopada 2016

Msza Święta za Ojczyznę

Warszawa. Siostry Kanoniczki Ducha Świętego (s. Akwina, s. Stefania, s. Christella i s. Kinga) wzięły udział we Mszy świętej za Ojczyznę z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Wilanowie. Podczas Eucharystii, po homilii Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego – metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz odczytał Akt dziękczynienia i zawierzenia.

W 98.rocznicę Niepodległości złożyłyśmy w świątyni dziękczynienie Bogu za dar odzyskanej po latach zaborów i niewoli – wolności, za niepodległość naszej umiłowanej Ojczyzny oraz prosiłyśmy Boga o Jego błogosławieństwo dla Polski i jej mieszkańców i zbawienie dla zmarłych obrońców naszych granic.
Pierwszej i historycznej Mszy św. sprawowanej w świątyni przewodniczył Prymas Polski, abp Wojciech Polak, a homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9.00 rano 11 listopada 2016 w kończącym się Jubileuszowym Roku Miłosierdzia. Jubileuszowym, gdyż to słowo wskazuje na wyjątkowy moment dziejowy. Polska dokonała tego aktu dziękczynienia w nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia ogłoszonym przez Ojca świętego Franciszka oraz przeżywając Jubileusz 1050. Rocznicy Chrztu Polski, a także w drugim dniu nowenny przed Jubileuszowym Aktem przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.
W uroczystej Eucharystii w świątyni Opatrzności Bożej wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkami Sejmu i Senatu oraz premier Beatą Szydło na czele. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich i miasta stołecznego, na czele z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz oraz darczyńcy. Eucharystię koncelebrowali nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Penacchio, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, oraz licznie obecni biskupi, kapłani i wierni. Przed rozpoczęciem Mszy św. prezydent Andrzej Duda udał się do Panteonu Wielkich Polaków, gdzie złożył wieniec przy grobie ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego.
Świątynia Opatrzności Bożej jest zbudowana jako wotum narodu za uchwalenie Konstytucji 3 Maja i jest też realizacją zobowiązania podjętego przez Sejm Wielki. Tak więc w narodowe święto Niepodległości, 225 lat od dnia, gdy ślub złożyły Zgromadzone Stany, drzwi Świątyni Opatrzności zostały otwarte dla Ludu Bożego. Wcześniej wierni modlili się wyłącznie w kaplicy dolnej, przy Panteonie Wielkich Polaków, w którym spoczywają polscy patrioci i w którym możemy modlić się przy relikwiach naszych świętych Polaków: świętego Jana Pawła II, św. Honorata Koźmińskiego, czy bł. Stanisława Papczyńskiego.
Uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej trwały cały dzień. Druga Msza święta sprawowana była w południe o godzinie 12.00-ej, zaś o 17.00-tej odbyła się prapremiera koncertu – oratorium Michała Lorenca pt. “Przymierze”, które zostało skomponowane z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej oraz jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. W koncercie wzięły udział: siostra Stanisława i siostra Julia.
Na zakończenie Mszy św. Prymas Polski, abp Wojciech Polak wyraził życzenie: „Niech pierwsza Msza święta sprawowana w murach Świątyni Opatrzności Bożej będzie nie tylko wyrazem naszej narodowej wdzięczności, ale czyni nas coraz bardziej odważnymi, odpowiedzialnymi i twórczymi w kształtowaniu teraźniejszości i przyszłości naszej Ojczyzny”.

Opracowała: siostra Stefania W. Maksymów CSS