SAM 0035
Radość w Izbicy Kujawskiej
30 maja 2017
img 5878
Trwająca Nowenna
1 czerwca 2017

Niespodziewany Gość

DSCN9935

Kraków, Lotnicza. Staropolskie przysłowie mówi: „Gość w dom, Bóg w dom”. A cóż dopiero, jeśli Gościem jest sam Michał Archanioł?

W niedzielę przed godziną 18.00 Siostry Kanoniczki Ducha Świętego w Krakowie przy ul. Lotniczej 4 miały telefon informujący o tym, że do ich domu ma trafić figura św. Michała Archanioła. Najpierw było zaskoczenie i niedowierzanie, ale potem, gdy godzinę później figura przekroczyła progi zakonnej kaplicy w sercach zebranych zapanowała radość.

Uroczystemu wprowadzeniu przewodniczył Ksiądz Kapelan Czesław Pac. Wspólnie przywitaliśmy św. Michała Archanioła i pomodliliśmy się, a następnie brat Andrzej ze Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła opowiedział o historii objawień na Górze Gargano, o trwającej peregrynacji i o cudach za przyczyną Księcia i Wodza Zastępów Niebieskich.

Święty Michał Archanioł przedstawiony jest w stroju legionisty rzymskiego, który swoją stopą depcze szatana. Diabeł ukazany jest z twarzą małpy (jako, że „małpuje” zachowanie Boga i je przeinacza), z pazurami lwa (w nawiązaniu do cytatu z Biblii – „Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć”- 1P 5,8), z ogonem węża (szatan pod postacią węża kusił pierwszych ludzi w ogrodzie Eden) oraz z udem kozła (w Starym Testamencie kozioł był wypędzany na pustynię jako ofiara dla Złego).

Historia objawień św. Michała Archanioła sięga 490 r. Bogatemu człowiekowi zginął byk. Właściciel szukając zwierzęcia znalazł je klęczące przed wejściem go groty. W złości chciał je zabić, wypuścił strzałę, ale ona w pewnym momencie sama się odwróciła i zraniła człowieka. Bogacz udał się do miejscowego biskupa, opowiedział o zdarzeniu, ale biskup nie uwierzył. Po 3 dniach modlitwy i postu biskupowi Wawrzyńcowi objawił się Michał Archanioł i powiedział, aby ta grota została przeznaczona na miejsce Jego kultu. Biskup nie zgodził się, ponieważ wcześniej było to miejsce, gdzie spotykali się poganie. Po 2 latach na miasto napadają wojska nieprzyjacielskie. Mieszkańcy są w niebezpieczeństwie, ale biskupowi Wawrzyńcowi udaje się uprosić 3 dni rozejmu. Wtedy po raz 3 objawił się Święty Michał Archanioł i zapewnił, że zwyciężą. I rzeczywiście, wrogowie uciekają przestraszając się trzęsienia ziemi i piorunów. Tym razem biskup spełnia wolę Księcia Zastępów Niebieskich i wraz z mieszkańcami miasta udaje się do groty, aby podziękować za ocalenie. Ponieważ jest ogromny upał, ludziom jest ciężko w drodze. Nagle na niebie pojawia się stado orłów, które ochraniają pielgrzymów przed skwarem słońca (dlatego też na lewej ręce Michał Archanioł ma znak orła). Święty mówi jednak, że ta Grota jest już Jemu poświęcona, Ona sam dokonał tego aktu. Gdy następnego dnia wierni przychodzą na Górę Gargano jest już wszystko przygotowane do Mszy Świętej. Ponadto na skale zobaczyli odciśnięty znak stopy dziecka – sam Archanioł zostawił w tym miejscu swój ślad. Czwarte objawienie miało miejsce w XVII w. – miasto nawiedziła epidemia dżumy. Biskup własnoręcznie pisze prośbę do Świętego o oddalenie choroby i wkłada w Jego rękę. Po 3 dniach modlitwy i postu, objawia mu się Michał Archanioł i mówi, że każdy chory, który zabierze z groty mały kamyk, nakreśli na nim znak krzyża oraz inicjały MA (Michał Archanioł), zostanie uzdrowiony. I rzeczywiście – dokonywały się cuda przywracania zdrowia.

Obecnie 2 miliony ludzi rocznie odwiedza „niebiańską bazylikę”, ponieważ jako jedyna świątynia na ziemi, nie została poświęcona ręką człowieka.
W naszej kaplicy Figura Świętego Michała Archanioła pozostała do dnia dzisiejszego. Przychodziło do niej wiele osób: kapłani, siostry zakonne, wierni z parafii Miłosierdzia Bożego, przedszkolaki i ich rodziny. Wszyscy modlili się, umacniając swoją wiarę i pogłębiając nabożeństwo do Księcia Zastępów Niebieskich. Dziękujemy za to świadectwo wiary!

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

s. Eugenia CSS

Zapisz