40. lecie misji w Afryce
27 marca 2021
CHMIELNICKA DROGA KRZYŻOWA 2021
2 kwietnia 2021

Odeszła do Pana – s. Justyna Kobylak CSS

Siostra Justyna Małgorzata Kobylak urodziła się 15 września 1944 r. w Chyżnym w rolniczej rodzinie. Ochrzczona została 24 września 1944 r. w kościele parafialnym w Chyżnym,. Miała czworo rodzeństwa,  troje umarło w dzieciństwie, pozostała jej tylko jedna siostra. Szkołę podstawową ukończyła 1959 r. W 1954 r.  przystąpiła do Pierwszej Komunii św. i przyjęła sakrament Bierzmowania w kościele parafialnym w Jabłonce. Ukończyła jednoroczną Szkołę Rolniczo-Gospodarczą w Nowym Targu. Do Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego wstąpiła w 1960 r. W 1965 r. złożyła pierwszą profesję, a w 1970 r. złożyła śluby wieczyste. W Zgromadzeniu wykonywała proste prace domowe m. in. w pralni, w zakrystii na następujących placówkach: Kraków Szpitalna; Lublin, Podwale; Milówka; Częstochowa; Kraków, Lotnicza; Pacanów; Busko Zdrój; Warszawa, Kobielska. Od 2006 r. przebywała w domu przy ul. Lotniczej w Krakowie.

Siostrę Justynę cechowała prostota Bożego dziecka i radość w relacjach z siostrami. Lubiła przebywać we wspólnocie. We wszystkich okolicznościach  i trudnościach odznaczała się duchem wdzięczności, którą wyrażała  wobec sióstr i przełożonych za okazywane Jej zrozumienie i pomoc. Przez ostatnie pół roku zmagała się z ostrą chorobą nowotworową, którą znosiła z cierpliwością, w duchu wiary i poddania woli Bożej. Czas choroby był dla Siostry czasem duchowego dojrzewania i oczyszczenia, któremu z wiarą się poddawała. Cierpienia fizyczne przyjmowała z cierpliwością i poddaniem się woli Bożej. W ostaniem etapie choroby ze szczególną  wiarą często przyjmowała sakramenty,  świadomie przygotowując się na spotkanie z Panem.

Odeszła do Pana dnia 28 marca 2021 r. w 76 roku życia, przeżywszy w Zgromadzeniu Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego 60 lat, otoczona wspólnotą Sióstr, które w godzinie śmierci towarzyszyły Jej modlitwą.

Msza święta pogrzebowa została odprawiona w kościele pw. św. Tomasza Ap. w Krakowie 30 marca 2021 r., po której doczesne szczątki Siostry Justyny zostały złożone w grobowcu zakonnym na Krakowskim Cmentarzu na Salwatorze. Mszę św. koncelebrowało dwóch kapłanów: ks. Czesław Mendak (Dyrektor Domu Księży Emerytów w Częstochowie) oraz o. Krzysztof Mądel SJ (duszpasterz sióstr duchaczek z ul. Lotniczej). Ojciec Krzysztof w homilii podkreślił wielką troskę s. Justyny o Kościół i Zgromadzenie, w których intencjach się modliła i ofiarowywała swoje cierpienie.

Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego – m. Kazimiera Gołębiowska skierowała do uczestniczących w pogrzebie słowa:

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie…