biblia
… człowiek posłany przez Boga
13 grudnia 2014
ŻYWY OGIEŃ DUCHA ŚWIĘTEGO
16 grudnia 2014

Orszak Świętego Mikołaja

Lublin. Po raz pierwszy przez miasto przeszedł Orszak świętego Mikołaja. „Było to wyjątkowe wydarzenie, którego celem było przywrócenie prawdy o świętym z Miry”

— mówił ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Mikołaja w Lublinie.

Orszak rozpoczął się uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem abp Stanisława Budzika, sprawowaną w kościele p.w. Świętego Mikołaja na Czwartku. Jest to pierwsze takie wydarzenie w Archidiecezji Lubelskiej. Nawiązuje do pięknej przedwojennej tradycji, kiedy to pochody św. Mikołaja były okazją do manifestacji wiary.

Na drodze mikołajkowego orszaku aktorzy Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury w Lublinie odegrali w kilku scenach prawdziwą historię świętego biskupa Miry. Orszak zakończył się wielki piknikiem z niespodziankami na pl. Łokietka. Właśnie tam prezydent miasta Lublina uroczyście zapalił światełka na pierwszej choince w mieście.

Lubelski orszak w dniu 6 grudnia był świętem radości, do którego zostali zaproszeni uczniowie z okolicznych szkół, parafianie oraz wszyscy mieszkańcy Lublina. – To był barwny korowód. Święty Mikołaj niósł worek prezentów. Odwiedził m.in. dzieci z Domu Dziecka przy ul. Sierocej, pacjentów Dziecięcego Szpitala Klinicznego na Chodźki, Ośrodek dla dzieci niedowidzących przy ul. Hirszfelda, świetlice oraz spotkał się z przedstawicielami dwóch przedszkoli: Przedszkola Sióstr św. Józefa i Przedszkola Bł. Gwidona z Montpellier.

Parafia św. Mikołaja chciała pobudzić mieszkańców Lublina, a zwłaszcza dzieci i młodzież do refleksji i dobroczynności, wrażliwości na potrzebujących, skrzywdzonych przez los, a także wyprostować skrzywiony przez współczesne media i wszechobecną komercję wizerunek św. Mikołaja.

s. Sabina CSS