Pielgrzymka Rodzin do Latyczowa
7 maja 2014
Misje Święte
7 maja 2014

Patriotyzm na Podolu

Pisarówka.
W Uroczystość NMP Królowej Polski trzy Siostry z i ich podopieczne oraz Proboszcz Ksiądz Roman Kaźmierczak z parafianami świętowali w sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Tarnorudzie (ok. 40 kilometrów od Pisarówki) nad rzeką Zbrucz.

Na Mszę świętą odpustową przybyli w pieszej pielgrzymce wierni z Wołoczyska oraz studenci z Donbasu i Kamieńca Podolskiego wraz z siostrami benedyktynkami i Ojcami Chrystusowcami. Byli obecni wierni z innych okolicznych miejscowości. Mszę świętą celebrował pasterz diecezji JE Ks. Biskup Leon Maksymilian Dubrawski i kapłani, którzy przybyli na Eucharystię. W swojej homilii Ksiądz Biskup ukazał znaczącą rolę Maryi naszej Ukochanej Matki, która w dziejah Kościoła zawsze opiekowała się swoim ludem. Biskup Ordynariusz gorąco zachęcał, aby w każdym domu było miejsce dla Matki Bożej – w obrazie czy figurce, żeby zapalić świece i zaśpiewać z rodziną Litanię Loretańską. Giną ludzie, Ukraina przeżywa stres i trzeba zwracać się do Maryi Najświętszej Matki, odnowić nabożeństwo do Niej. Maryja prosi nas zawsze o modlitwę. Czy mamy Różaniec święty? Czy modlimy się codziennie? Z domu nie można wychodzić bez Różańca. W każdym domu chrześcijańskim trzeba oddawać cześć Maryi. Święty Jan Paweł II zbudował cały pontyfikat na Maryi i rozmawiał ze wszystkimi, otworzył drzwi dla Chrystusa. Pan Jezus Tarnorudzki spojrzy na nas miłosiernie, tylko odnówmy nabożeństwo do Maryi. Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

Tarnoruda to historyczna miejscowość, w której znajduje się kościół katolicki z cudownym obrazem Pana Jezusa, którego oryginalny Obraz opuścił parafian w wyniku trudnych czasów w 1937 roku i ostatecznie po długiej wędrówce znajduje się w Zielonce Pasłęckiej koło Elbląga. Historia świątyni sięga lat 1355 -1365, kiedy zbudowany został pierwszy drewniany kościółek. Historia samego obrazu Pana Jezusa Miłosiernego z Tarnorudy ma dawną i bogatą tradycję, o czym świadczą różne księgi, archiwalne materiały, modlitewniki, notatki, gazety i opowieści miejscowych ludzi. Jedna z legend opowiada o Andrzeju z miejscowości Ripna, który znalazł obraz w lesie, a któremu zachorowała śmiertelnie córeczka. Kiedy wraz z żoną w każdy piątek przychodził do kościoła, żeby wyprosić zdrowie dla dziecka, kedy wrócił do domu, po odprawionej wotywie ucieszył się, że Jezus Tarnorudzki wysłuchał jego modlitwy. W 1643 roku zakończono budowę nowego, kamiennego kościoła w barokowym stylu, charakteryzującego się grubymi ścianami i jak większość kościołów na Podolu miał na swojej fasadzie wieże. W tym też roku był konsekrowany przez Biskupa Stefana Rupniewskiego. W 1773 roku na oryginalny obraz cudownego Pana Jezusa Miłosiernego nałożono srebrną suknię i płaszcz oraz pozłoconą cierniową koronę na głowę i wstęgę z wybitym napisem: „Lud się do Ciebie w potrzebach ucieka, Jezu, od Ciebie miłosierdzia czeka.” Współczesna tarnorudzka parafia Matki Bożej Szkaplerznej należy do Chmielnickiego dekanatu, Kamieniecko-Podolskiej diecezji, którą opiekują się nią Chrystusowcy z pobliskiego Wołoczyska. Uroczyste umieszczenie i poświęcenie nowego obrazu Pana Jezusa Miłosiernego odbyło się 01 maja 2011 roku, a obraz Matki Bożej szkaplerznej przeniesiono do bocznej kaplicy.

s. Stefania Maksymów CSS