Kielecki dzień skupienia – Jubileusz
24 czerwca 2020
XVII Kapituła Generalna Zwyczajna
29 czerwca 2020

Podwójny Jubileusz w Międzybrodziu

Kolejnym krokiem przeżywanego Roku Jubileuszowego było świętowanie podwójnego Jubileuszu: 800 lat działalności Zakonu Ducha Świętego w Polsce i 60 lat posługi Sióstr w Międzybrodziu Bialskim.

Cała niedziela 21 czerwca 2020r. była przeżywana przez parafię jako Dzień Jubileuszu. O godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny była koncelebrowana Eucharystia, którą sprawowali kapłani związani ze wspólnotą domu międzybrodzkiego: ks. proboszcz Marek Wróbel, ks. Piotr Konieczny były proboszcz, ks. Piotr Rajda były wikariusz, ks. Andrzej Góral orionista i ks. Michał Byrtek obecny wikariusz. Uroczystość uświetniła obecność Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii, Służby Liturgicznej Ołtarza, Wspólnoty Dzieci Maryi w niebieskich pelerynach, Pani Wójt Barbary Kos-Harat, Państwowego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” ze sztandarem, Towarzystwa Miłośników Międzybrodzia. Przedstawicieli grup apostolskich: Rady Parafialnej, Kościoła Domowego, Margaretek, Zespołu Charytatywnego i Koła Gospodyń.

Uroczystą Eucharystię poprzedziło wspólne przyzywanie Ducha Pocieszyciela modlitwą Koronki do Ducha Świętego. W czasie procesji na wejście Wspólnota Dzieci Maryi śpiewała pieśń: „Duchu Święty, Tchnienie Ojca, Dawco życia”, której nauczyły się na tą uroczystość.

Siostra Irena dała świadectwo o pracy 70 Sióstr w Międzybrodziu wspominając te, które najdłużej pełniły posługę: śp. s. Monika jako pielęgniarka, s. Angela jako organistka i s. Renata  jako katechetka. Większość parafian pamięta siostry i z wdzięcznością wspomina te spotkania, o czym świadczy wypowiedź parafianki: „W takie dni przychodzi refleksja, jakich wspaniałych ludzi Bóg stawia na naszej drodze. Śpiewałam w chórze, także w Krakowie z s. Angelą. Brałam zastrzyki, a nie miał mnie kto prowadzić do Międzybrodzia, więc s. Monika przychodziła do mnie i nie tylko do mnie w naszym domu. Z wieloma siostrami się przyjaźniłam, prosiłam o modlitwę w trudnych chwilach i nie zawiodłam się nigdy. Pamiętam lekcje w organistówce. Sentymentem wspominam ten czas. Jest co wspominać„.

Kapłani i zgromadzeni wierni modlili się w intencji Sióstr, które pracowały i obecnie posługują w tej wspólnocie parafialnej.

Na zakończenie Mszy świętej, wyrazem życzliwości parafian, były słowa gratulacji i życzeń składanych Siostrom przez Panią Wójt i przedstawicieli wielu grup parafialnych z pięknymi bukietami kwiatów i okolicznościowymi pamiątkami. Wierni dziękowali za obecność Sióstr w parafii i chętnie zaopatrywali się w obrazek z modlitwą „Akt poświęcenia się Duchowi Świętemu„.

Za Rok Jubileuszu i uroczystość dziękczynienia niech będzie Bóg uwielbiony.

s. Irena CSS