rekolekcje lezajsk 09 2017
Pod prąd – rekolekcje w Leżajsku
27 września 2017
WP 20170928 15 03 50 Pro
Koronka na ulicach
29 września 2017

Powakacyjne spotkanie Czcicieli Ducha Świętego

SAM 0138

Kraków, Lotnicza. Dnia 26.09.2017r. odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie grupy modlitewnej Czcicieli Ducha Świętego.

Zebrani w naszej zakonnej kaplicy odmówiliśmy Koronkę do Ducha Świętego w intencji uproszenia darów Ducha Świętego dla ks. Prof. Stanisława Wronki w jego posłudze kapłańskiej z okazji obchodzonych niedawno imienin. Po przejściu na zgromadzenie pani Mieczysława w imieniu wszystkich zebranych złożyła ks. Stanisławowi życzenia. Słowa wdzięczności i życzliwości wyraziła także s. Przełożona Kazimiera Gołębiowska, witając na progu tego nowego roku naszych spotkań wszystkich zebranych.

Siostra Gwidona, misjonarka z Burundi, z całego serca podziękowała Czcicielom Ducha Świętego za modlitwę i składane na rzecz misji ofiary. Każdy otrzymał od niej książeczkę z „Misyjnymi rozważaniami różańcowymi” – w sam raz na zbliżający się miesiąc październik.

Również Pani Danusia i Pani Maria, które wróciły z Medjugorie, przywiozły stamtąd dla wszystkich pamiątkowe medaliki Matki Bożej.

Następnie ks. prof. Stanisław Wronka w kilku słowach wprowadził nas w ciekawe rysy historyczne Biblii. Ponieważ pisano wtedy na pergaminie, aby przepisać całą Biblię, potrzeba było skór z kilkuset owiec. Np. Dioklecjan, wybitny wczesnochrześcijański teolog i filozof posiadał doskonałą pamięć. Znał na pamięć całe Pismo Święte oraz kilka znaczących ksiąg tamtego okresu. Kardynał Franciszek Macharski miał zwyczaj robienia podkreśleń w swoim egzemplarzu Pisma Świętego. Kiedy już wszystko miał w nim zakreślone różnymi kolorami, kupował następne, aby zaczynać podkreślanie od początku.

Tematem lectio divina wg Ewangelii św. Łukasza był kolejny fragment dotyczący postu (Łk 5, 33-39). Na postawione Jezusowi przez faryzeuszy zarzuty odpowiada On przy pomocy porównań: post na weselu jest niemożliwy! Obraz ten pokazuje zaślubiny Boga i Izraela. Pan młody to Mesjasz, z którego przyjścia należy się cieszyć. Zarówno ten jak i kolejny zarzut jest nielogiczny. Nowej myśli, Ewangelii, nie da się wtłoczyć w stare schematy, trzeba ją wyrażać nowymi metodami. Przyzwyczajenie, nadmierny legalizm, przerost formy nad treścią blokuje i zaślepia, utrudnia przyjęcie Dobrej Nowiny. Trzeba spróbować nowego zanim zacznie się krytyka i odrzucenie.

Spotkanie zakończyły Nieszpory śpiewane wspólnie z siostrami w kaplicy.

Kolejne spotkanie 24.10.2017r. Zapraszamy!

s. Petra CSS