IMG 1011
Rekolekcje u źródła
26 lipca 2017
DSC 0064
Rekolekcje gwidonowe – II turnus
1 sierpnia 2017

Rekolekcje Gwidonowe dla młodzieży

IMG 5038

Wakacyjne Rekolekcje Gwidonowe dla młodzieży odbyły się w tym roku na Mazurach w Pieckach od 17 do 27 lipca. Głównym organizatorem była s. Gracjana Pawełczak i s. Dominika Pac – autorka planu rekolekcji, pod hasłem „ Kościele ! Obudź się !”.Ciągłość przewodnictwa duchowego wakacyjnych rekolekcji podjął na nowo ks. Grzegorz Kilanowicz i ks. Andrzej Strama, księża z diecezji krakowskiej.Wspólnotę rekolekcyjną w liczbie 78 osób utworzyli uczestnicy z Chmielnika, Proszowic, Radomia, Warszawy, Ustki i Słupska. Nad grupami czuwali animatorzy: s. Dominika Pac (grupa studencka), s. Konstancja Piskor, br. Taras Sikorchuk (z Towarzystwa Ducha Świętego), kl. Rafał Kowalczyk i Magdalena Czyrek.

Każdy dzień był zachętą do aktywniejszego przeżywania, nie tylko dzięki pogodzie, ale motywacji jaką dawał plan rekolekcji. Zdumiewające, jak wszystkich złączyło wspólne odkrywanie swojego miejsca we Wspólnocie Kościołai osobistego posłannictwa. Młodzi mogli poznać jeszcze bliżej Osobę i wielkie Dzieło Ojca Gwidona, a przy tym zdobyć wrażliwość i „obudzenie” na potrzeby innych. Przejawem tego było zauważenie między wczasowiczami chorego Teodorka. Uczestnicy dobrowolnie podjęli chęć wsparcia finansowego i zebrali 500 zł na rehabilitację chorych nóżek tego dwulatka.

Trzeba przyznać, że położenie geograficzne przyczyniło się na doświadczenie Bożego prowadzenia. Młodzi prawdziwie mogli doświadczyć lekcji budowania i co znaczy „wypłynąć na głębię” przy tworzeniu własnej tratwy i wypłynięciu na wodę jeziora. To były chwile pełne emocji, ale poznanie głębin Słowa Bożego w Lectio Divina było czymś nowym i równocześnie odmiennym dla młodzieży. Dzięki otwieraniu się na działanie Ducha Świętego, owoce rekolekcji były coraz bardziej widoczne w głębokim przeżywaniu Eucharystii, dnia spowiedzi i osobistych postanowieniach. Wraz ze wzrostem duchowym rosła wzajemna radość, przyjaźń i wspólne zaufanie, które było potwierdzane w ośrodku, nad jeziorem w wodzie, na kajakach i rowerkach.

Według programu rekolekcji odbyły się wyprawy do: Świętej Lipki na organowy koncert, Giżycka, Mikołajek z rejsem po jeziorze i najbardziej oczekiwana do Wilna. Dzięki sympatycznym przewodnikom były to ubogacające wyjazdy i poznane miejsca jeszcze bardziej zachwycały.
W ośrodku PTTK mogliśmy doświadczyć wielkiej życzliwości i serdeczności ze strony personelu i obsługi, szczególnie na jadalni przy sytych posiłkach podawanych zawsze
z uśmiechem. Ale również nasza młodzież mogła dać świadectwo pięknej postawy i entuzjazmu, za co dziękowali obcy obserwatorzy, z zadziwieniem, „że młodzież może tak się bawić przy ognisku bez alkoholu !”.

Można stwierdzić, że czas rekolekcji  był to osobisty rozwój nie tylko przez zajęcia artystyczne czy konkurs „Mam Talent”, lecz przede wszystkim wyrabianie własnego charakteru i ducha, przez bliski kontakt z Bogiem, z którym młodzi uczestnicy mieli możliwość zbudować przyjacielską relację. Dzięki temu Mazury będą tej młodzieży kojarzyć się, nie tyle z głębią jezior, ale z głębią samego Boga, który uczynił w nich swe rozlewisko miłości. O tym, z pewnością będzie im przypominać Pismo Święte i budzik, które otrzymali uczestnicy na zakończenie rekolekcji pod hasłem „Obudź się !”.

S. Konstancja Piskor CSS