DSC06754
„Wyrusz w drogę”
30 czerwca 2017
IMG 5038
Rekolekcje Gwidonowe dla młodzieży
29 lipca 2017

Rekolekcje u źródła

IMG 1011

W dniach 2-9 lipca 2017 roku odbyła się pierwsza tura rekolekcji dla dzieci współpracujących z naszymi siostrami w ramach prowadzonych przez nie grup Gwidonowych. Uczestnicy przybyli z Chmielnika, Sułoszowej, Warszawy i Ustki zebrali się w Krynicy Morskiej, by uczyć się od Ojca Gwidona jak słuchać natchnień Ducha Świętego oraz w jaki sposób je wcielać w codzienne życie.

Motywem przewodnim rekolekcji były pierwsze lata życia i działalności naszego Założyciela oraz jego recepta na odnajdywanie Bożego Oblicza w każdym człowieku a zwłaszcza w tych, którzy jak pielgrzymi zdążający do Santiago de Compostela, pragnęli nadać swojemu życiu nową jakość.

Aby to osiągnąć przenieśliśmy się ponad osiemset lat wstecz i współczesne wynalazki techniki i kultury odnosiliśmy do propozycji Ojca Gwidona, jak postępować, by zdobyć świętość. Nieodłącznie każdemu człowiekowi musi przyświecać pewny cel do którego zmierza, dlatego zwiedzaliśmy latarnię morską, która podobnie jak Słowo Boże pozwala nam bezpiecznie dotrzeć do celu. W pieszej przechadzce wspinaliśmy się na Wielbłądzi Garb, będący tarasem widokowym pozwalającym obserwować Zalew Wiślany, by zyskać odpowiednią perspektywę i spojrzeć pod innym kontem na problemy codzienności. Podobnie jak Ojciec Gwidon na swojej drodze życia spotykaliśmy ciekawych ludzi i poznawaliśmy inne kultury. W miejscowości Jantar odwiedziliśmy profesjonalnego RYBAKA oraz INDIANINA, u którego zakosztowaliśmy pysznych placków kukurydzianych. Odbyliśmy szybki kurs jazdy konnej w szkółce jeździeckiej, aby nie tylko wczuć się w doświadczenie średniowiecznego pielgrzyma, ale dostrzec, że gdy człowiek odnajdzie swe miejsce w świecie to jego życie dopiero wtedy ma właściwy sens. Niektórzy ludzie mawiają, że człowiek aleją gwiazd zmierza do pełni swego szczęścia, które odnaleźć może jedynie w pełnym miłości Sercu Boga. Dlatego właśnie wybraliśmy się w rejs statkiem do Fromborka, gdzie w tamtejszej katedrze spoczywają doczesne szczątki najlepszego polskiego eksperta odnośnie astronomii – Mikołaja Kopernika.

Nic tak nie uwalnia człowieka jak zanurzenie w Łasce Bożej. Dzięki codziennej Eucharystii, wspólnej modlitwie i pracy rekolekcyjnej udało nam się pokrzepić ducha, a kąpiąc się w morskich falach i wygrzewając w promieniach słonecznych zregenerować również ciało. Opiekę duszpasterską sprawował nad nami ks. Grzegorz Woszczek – kapłan diecezji sosnowieckiej, natomiast kierownictwo turnusu należało do s. Virginii Parchoniuk. Sprawy wychowawcze i animację grup objęli: s. Helena Chudyba, s. Konstancja Piskor, bracia z Towarzystwa Ducha Świętego oraz animatorzy świeccy. Wszystkim naszym dobroczyńcom, którzy w jakikolwiek sposób wspierali nas materialnie lub duchowo składamy serdeczne Bóg zapłać.

 

Zapisz

Zapisz