Stągwie miłosierdzia
11 lutego 2016
biblia
…przebywał w Duchu na pustyni…
14 lutego 2016

Rekolekcje z praktyką

DSC01221

Ukraina – Pisarówka. Jak głosi stare polskie porzekadło – słowa pouczają a uczynki pociągają…

Idąc tą starą pedagogiczną ścieżką siostry duchaczki z Pisarówki   zorganizowały w Domu Miłosierdzia w Gródku Podolskim rekolekcje dla młodzieży połączone z „praktyką miłosierdzia”. Hasłem rekolekcji było hasło Roku Miłosierdzia „Miłosierni jak Ojciec” .

W programie rekolekcji była m.in. wspólna Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa Słowem Bożym, konferencje; nie zabrakło też chwil wspólnotowej integracji. W przeżyciach rekolekcyjnych towarzyszył uczestnikom obraz Rembrandta „Powrót syna marnotrawnego” ze szczególnym wpatrywaniem się w postać OJCA, by umieć być „miłosiernym jak On”.

Szczególnym punktem rekolekcyjnego programu było sobotnie popołudnie spędzone z mieszkańcami Domu Miłosierdzia, którymi w większości są ludzie w podeszłym wieku, chorzy, czasem już od lat przykuci do łóżka. To spotkanie było dla młodzieży wielkim przeżyciem i cennym doświadczeniem. Była to też swoista wymiana między bogactwem entuzjazmu i młodości a świadectwem pogodnie znoszonego cierpienia, pogody ducha w chorobie i wiary zachowanej mimo wcześniejszych represji lub odzyskanej dzięki chorobie.

 Świadectwo jednej z uczestniczek: „Gdy zobaczyłam tu staruszkę, która ze swego pokoju na rękach i kolanach „pełzała” do kaplicy, ze wzruszeniem uświadomiłam sobie skarb jaki mam: wiarę i zdrowie, dzięki któremu bez trudności mogę przychodzić do kościoła, a często wybieram coś łatwiejszego…”. Podobnych świadectw było wiele.

W rekolekcjach przygotowanych i przeprowadzonych przez s. Milenę CSS, s. Marię CSS i ks. Jarosława w Domu Miłosierdzia w Gródku w dniach 5-7 lutego uczestniczyło 16 dziewcząt i chłopców – głównie z Pisarówki.

s. Maria CSS