biblia
…słuchać słowa Bożego…
7 lutego 2016
Przedszkolaki o osobach konsekrowanych
8 lutego 2016

Rok Życia Osób Konsekrowanych w stolicy

Dnia 02 lutego 2016 roku w Nadzwyczajnym Jubileuszowym Roku Miłosierdziazakończył się Rok Życia Konsekrowanego. Z tej okazji Ojciec Święty Franciszek zalecił, aby dokonał się on w poszczególnych diecezjach poprzez trzydniowe obchody, dla podkreślenia daru jakim jest życie konsekrowane dla Kościoła.

Również w naszej warszawskiej wspólnocie odbyło się to szczególne dziękczynienie za obecność, posługę i modlitwę osób konsekrowanych w całym Kościele powszechnym.
W Diecezji Warszawsko-Praskiej Triduum kończące Rok Życia Konsekrowanego odbyło się na trzech płaszczyznach: parafialnej, rejonowej i diecezjalnej. Księża Proboszczowie parafii, na terenie których znajdują się Domy Zakonne zostali poproszeni o zorganizowanie w kościele parafialnym Mszy Świętej dziękczynnej 31 stycznia z udziałem osób konsekrowanych.

W niedzielę ostatniego dnia stycznia b.r. nasza wspólnota podjęła uroczystą liturgię Mszy świętych sprawowanych w naszym parafialnym kościele pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Ksiądz prałat Adam Szkóp – Proboszcz parafii serdecznie podziękował Siostrom Kanoniczkom Ducha Świętego za obecność, modlitwę i już 30-letnią posługę w tutejszej parafii. Piękne słowa do parafian i do dzieci głosiła Siostra Zuzanna, która przybliżyła wiernym charyzmat naszego Zgromadzenia, a w sposób obrazowy ukazała historię naszego Założyciela bł. Ojca Gwidona z Montpellier. Modlitwę wiernych w tym dniu czytała najmłodsza z sióstr – s. Kinga, lekcje czytała s. Róża, duchacką melodię grała na organach i śpiewała psalm s.Honorata zaś s. Christella modliła się koronką ku czci Ducha Świętego. Wszystkie siostry włączały się duchowo w modlitwę dziękczynienia za dar własnej konsekracji, za dar wybrania i powołania zakonnego.

W poniedziałek 01 lutego o godz. 18.00 w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego u Salezjanów została odprawiona Msza św. dziękczynna dla osób konsekrowanych z dekanatów: Anińskiego, Bródnowskiego, Grochowskiego, Praskiego i Rembertowskiego. Nasza wspólnota duchacka również brała udział we Mszy św. oraz we wspólnym kolędowaniu „na Kawęczyńskiej”.

We wtorek gościłyśmy w naszej wspólnocie pasterza naszej diecezji Ks. biskupa Marka Solarczyka, który celebrował nam Eucharystię w kaplicy zakonnej. Następnie siostry wraz z Księdzem biskupem i Ks. proboszczem Adamem Szkóp wspólnie spędzili czas przy obiedzie i radosnych rozmowach.

Centralna uroczystość miała miejsce 02 lutego podczas Mszy Świętej o godzinie 18.00 w Katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, której przewodniczył Ks. Abp Henryk Hoser SAC. Wśród licznie zebranych osób konsekrowanych obecna była też nasza wspólnota Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego z parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła na Grochowie.

Opracowała: s. Stefania Maksymów CSS