biblia
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije…
16 sierpnia 2015
Obłóczyny, pierwsze śluby
3 września 2015

Słuchajcie Mnie wszyscy…

biblia

XXII Niedziela Zwykła

Zebrali się u Niego faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie obmytymi rękami. Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I /gdy wrócą/ z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych /zwyczajów/, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych. Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami? Odpowiedział im: Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, /dokonujecie obmywania dzbanków i kubków. I wiele innych podobnych rzeczy czynicie/. Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumiejcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym. Mk 7,1-8.14-15.21-23

  • Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. A jak to jest z Tobą, ze mną? Na ile te słowa Pana Jezusa dotyczą nas? Gdzie jest Twoje serce?
  • Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumiejcie! Wszyscy… czyli i Ty i ja. Jesteśmy w tym Chrystusowym wszyscy. Zacznij słuchać. Zatrzymaj się. Co dziś mówi do Ciebie Pan Jezus? Czego od Ciebie oczekuje? Czy w tym wszystkim co czynisz, znalazłeś czas, aby Go o to zapytać?
  • … co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym. Czytając wolno to słowo, spójrz na Serce Jezusa. Jakie ono jest, co się w nim kryje? I spójrz na swoje… Widzisz tę przepaść? Zatrzymaj się dłużej i patrz. Co rodzi się wtedy w Twoim sercu? W moim pragnienie rzucenia się w przepaść Bożego miłosierdzia.

s. Agnieszka CSS