822 lata temu…
22 kwietnia 2020
Gwidonowe Okno: Służba w pandemii
2 maja 2020

„Śpiewnik Jubileuszowy” – gotowy!

Przeżywany Rok Jubileuszowy 800-lecia Zakonu Ducha Świętego w Polsce, zaowocował wydaniem przez Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego Śpiewnika Jubileuszowego. Słowo wstępne do Śpiewnika napisała Przełożona Generalna m. Maria Estera Kapitan.

Rok Jubileuszowy to okazja do tego, by zebrać w jednym wydaniu wieloletni dorobek pieśni liturgicznych i zakonnych śpiewanych w Zgromadzeniu. Niektóre z nich, jak na przykład: Jedność i miłość czy Serc naszych mistrzu, powstały na obchody 800-lecia istnienia Zakonu, które Zgromadzenie świętowało uroczyście w 1975 roku pod przewodnictwem kard. Karola Wojtyły.

Wśród pieśni szczególne miejsce mają te, które nawiązują do duchowości i charyzmatu miłości miłosiernej Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, a w szczególności do uwielbienia Trójcy Świętej, czci Ducha  Świętego, kultu Oblicza Pańskiego i Maryi Oblubienicy Ducha Świętego. W dziale Pieśni zakonne znajdują się utwory odnoszące się w swojej treści do osoby Założyciela Zgromadzenia – Ojca Gwidona z Montpellier.

Śpiewnik Jubileuszowy składa się z 11 działów:

 1. Pieśni jubileuszowe
 2. Pieśni na wejście
 3. Pieśni na złożenie darów
 4. Pieśni eucharystyczne i dziękczynne
 5. Pieśni o Obliczu Pańskim
 6. Pieśni do Ducha Świętego
 7. Modlitwy do Ducha Świętego
 8. Pieśni o Trójcy Świętej
 9. Pieśni maryjne
 10. Pieśni zakonne
 11. Części stałe: Alleluja i Msze Święte

Utwory zawarte w Śpiewniku są jedno- lub wielogłosowe, do wykonania unisono lub przez chór równy. Tylko niektóre z nich, ze względu na objętość Śpiewnika, posiadają akompaniament organowy.

Do Śpiewnika Jubileuszowego dołączono nagrania wszystkich utworów w wykonaniu Chóru Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego pod dyrekcją s. Adriany Anny Miś CSS.