Spotkanie…
18 stycznia 2017
biblia
…Lud, który siedział w ciemności, ujrzał światło wielkie…
22 stycznia 2017

Spotkanie Młodych Taize w Rydze

Europejskie Spotkanie Młodych Taize w tym roku odbyło się w Rydze w dniach od 28.12.2016 do 01.01.2017r. Na przełomie starego i nowego roku 15 tyś. młodych ludzi wspólnie modliło się, rozważało Pismo Święte, dzieliło się spostrzeżeniami i problemami jakie nurtują kraje z których przejechali.

Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem „Pielgrzymki zaufania przez ziemię”. Bracia podkreślali wartość „nadziei, która nie jest łatwym optymizmem, zamykającym oczy na rzeczywistość, ale jest kotwicą umocowaną w Bogu. Jest twórczą siłą (…)”. Siostra Zuzanna Truszkowska wraz z młodzieżą miała możliwość doświadczyć otwartości Łotyszów.

27 grudnia siostra Zuzanna wraz Młodzieżą Gwidonową i młodzieżą z Duszpasterstwa Akademickiego Św. Anny w Warszawie w liczbie 130 osób udała się na Spotkanie Młodych do Rygi. Po dotarciu na miejsce i rozlokowaniu w różnych parafiach, do 1 stycznia cała grupa włączyła się we wspólne przeżywanie i budowanie ekumenicznego Kościoła. Łotysze, zaskoczyli nas swoją otwartością i gościnnością, otwierając domy dla pielgrzymów i dzieląc się tym co posiadają. Młodzi ludzie należący do różnych kościołów, ale jednej rodziny chrześcijańskiej wspólnie starali się ubogacać świadectwami przeżywania swojej wiary, a także dzielić się problemami z jakimi na co dzień się spotykają. Siostra Zuzanna miała okazję opowiedzieć młodzieży nie tylko polskiej ale też chorwackiej, ukraińskiej, rosyjskiej, francuskiej o Zgromadzeniu Ducha Świętego i powołaniu zakonnym. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą o pokój na świecie, powitaniem Nowego Roku 2017 i świętem narodów, podczas którego młodzież każdej narodowości prezentowała swoje narodowe tańce lub zabawy.

s. Zuzanna CSS