DSCN0770
Radość wspomnień
23 października 2017
DSC01764
Z Wadowic do nieba
24 października 2017

Spotkanie z Misjonarką z Burundi

DSCF9903

Warszawa. W dniu 20 października 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 141 im. Majora Henryka Sucharskiego w Warszawie gościliśmy misjonarkę – siostrę Karinę Markowicz ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, która od 17 lat posługuje w Burundi – jednym z najuboższych krajów Czarnego Lądu.

Dobrze się złożyło, że tuż przed Niedzielą Misyjną siostra mogła odwiedzić dzieci z Ogniska Misyjnego w ramach Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci –PDMD, które funkcjonuje w naszej szkole. Siostra Misjonarka przedstawiła nam główne problemy afrykańskich dzieci: malaria, niedożywienie czy głód, brak opieki medycznej, brak czystej wody, brak dostępu do edukacji, bezdomność czy wojna…

Mimo licznych braków i problemów, dzieci z Burundi potrafią cieszyć się i być wdzięczne za drobne rzeczy, które otrzymują na misji sióstr: sweterek, mleko w dniu świętego Mikołaja, zeszyty czy zabawki z Polski. Dzieci te chcą sobie same „zarobić” za otrzymywane rzeczy przynosząc na przykład trawę dla królików, które są hodowane na misji. Siostra Karina opowiedziała nam historię dziewczynki z chorą nogą, pokazała nam codzienne życie ubogich i biednych rodzin, ich przedmioty codziennego użytku, domy z gliny i piękno afrykańskiej przyrody. Burundi to kraj tysiąca wzgórz i pagórków, kraj w którym początek bierze i ma swe źródło największa rzeka Afryki – Nil. Burundi to kraj tajemniczych rytmów bębniarzy, kraj kawy i herbaty. Niestety ludzie miejscowi doświadczani są nieustannie wojną domową i walką między plemionami Tutsi i Hutu. Dlatego ogarnijmy ten malutki kraj naszą modlitwą i drobną ofiarą, prosząc o pokój dla ludzi i bezpieczeństwo dla polskich misjonarzy.

Dziękujemy Siostrze Karinie za przybycie, czas nam poświęcony i podzielenie się z nami swoim doświadczeniem pracy misyjnej.

s. Stefania W. Maksymów CSS