Chrzest, miłosierdzie, ofiarowanie
11 lutego 2016
DSC01221
Rekolekcje z praktyką
12 lutego 2016

Stągwie miłosierdzia

Gdańsk. <Gdy uczynki miłosierdzia będą wypełnione w sposób doskonały stągwie zostana napełnione po brzegi>.

4. 02. 2016r. Uroczystości patronalne w DSMC zgromadziły wiele osób: pracowników Caritas, bliskich i znajomych, dobroczyńców i podopiecznych naszych placówek. Wspólną radość rozpoczęła dziękczynna Msza św. w sanktuarium matemblewskim pod przewodnictwem ks. Dyrektora Caritas Janusza Stecia; Eucharystię celebrowali również ks. kustosz Andrzej Pradela, ks. Piotr Brzozowski i ks. Tomasz Kosewski, zastępcy dyrektora. Obecny był również ks. Jarosław Brylowski.

Na zakończenie Mszy św. siostra przełożona Pompilia Ziaja przedstawiła „kartkę z historii” Zakonu Ducha Świętego przywołując papieski dokument – breve Innocentego III z dn. 13 stycznia 1208 r. Papież podkreśla istotę posługi Zakonu i pełnienie dzieł miłosierdzia. Nawiązuje do Ewangelicznej opowieści o uczcie weselnej, gdzie jest mowa o sześciu kamiennych stągwiach przeznaczonych do żydowskich oczyszczeni. W szpitalu Ducha Świętego jak w Kanie Galilejskiej tzn. w miejscu gdzie z zapałem należy przejść od nałogów do cnót umieszczone zostało sześć stągwi, które oznaczają sześć uczynków miłosierdzia… Stągwie zostaną wypełnione aż po brzegi kiedy uczynki miłosierdzia zostaną spełnione w sposób doskonały.

Osiem wieków później, „dziś”, papież Franciszek ogłasza Rok Jubileuszowy wzywając wiernych i cały świat do pochylenia się nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia.

Siostra Samuela Ciesielska zachęciła wszystkich do przyjęcia stągwi, przygotowanych przez siostry i podopieczne domu, a które możemy wypełnić uczynkami miłosierdzia na wzór bł. Ojca Gwidona z Montpellier – każdy uczynek to jedno wrzucone ziarenko.

Za wzorem Patrona, który gościnność uważał za cenny skarb domu, goście zaproszeni zostali na poczęstunek, z tradycyjnym pączkiem „tłustego czwartku”.