Młodzież gwidonowa w Białym Dunajcu
24 sierpnia 2016
Chcę być jak Bóg
2 września 2016

Światowe Dni Młodzieży w Międzybrodziu Bialskim

Do wszystkiego co ważne i piękne trzeba się przygotować. W Międzybrodziu Bialskim przygotowania do ŚDM trwały dwa lata i miały przede wszystkim charakter modlitewno – duchowy. Na comiesięcznych spotkaniach w różnych kościołach naszego dekanatu i w parafii uczestniczyliśmy we wspólnej Eucharystii i adoracji oraz rozważaliśmy orędzie papieża Franciszka do młodych, by próbować wcielać w życie konkretne czyny miłosierdzia. Organizowaliśmy także różne akcje (np. kolędowanie, sprzedaż kadzidła i książek religijnych), aby jak najbardziej zmniejszył się koszt udziału w tych wydarzeniach w Krakowie.

Dla naszej parafii Światowe Dni Młodzieży rozpoczęły się 19 lipca, gdy w godzinach wieczornych przyjechała do nas 95 osobowa grupa młodzieży z Portugalii z okolic Porto (75 osób było zakwaterowanych u rodzin w Międzybrodziu Bialskim a 20 w Międzybrodziu Żywieckim). Wspólnota Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Międzybrodziu Bialskim miała szczęście gościć 5 studentek z Romariz: Anę, Alexandrę, Inez, Cristianę i Martę. Dziewczęta były niesamowicie otwarte, radosne i komunikatywne. Porozumiewałyśmy się w języku francuskim i angielskim, a przede wszystkim językiem miłości i uśmiechu. Chcąc nam podziękować za gościnę ugotowały dla nas typowy portugalski obiad i upiekły ciasto charakterystyczne dla ich regionu. Pojawił się problem z zakupem niektórych produktów np. były zdziwione, że w Międzybrodziu nie można kupić świeżego dorsza lub małży ale obiad i bez tych śródziemnomorskich dań był pyszny. Ogromną radość sprawiło im pływanie po raz pierwszy w życiu na kajakach, udział w festynie parafialnym z okazji wspomnienia Patronki parafii św. Marii Magdaleny oraz w licznych wycieczkach do atrakcyjnych miejsc naszej diecezji.

Wielkim przeżyciem dla naszych gości z Portugalii oraz dla naszej młodzieży były odwiedziny w Psychiatrycznym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Międzybrodziu Bialskim, gdzie mieli okazję spotkać się z osobami chorymi, zaśpiewać dla nich i nimi, podzielić się radością Ewangelii. Pielgrzymi zwiedzili Oświęcim a w nim Muzeum KL Auschwitz i KL Birkenau oraz Skoczów, Cieszyn, Żywiec.

Tuż przed wyjazdem do diecezji krakowskiej na centralne obchody ŚDM młodzi ludzie z całego świata przebywający na terenie naszej diecezji, a było ich ok. 6 000 oraz polska młodzież, także z naszej parafii, zgromadzili się w Bielsku Białej na wspólnym świętowaniu i uwielbieniu Boga. Był to czas na doświadczenie powszechności i różnorodności Kościoła, a także na dzielenie się radością wiary w Jezusa Chrystusa. Po odjeździe Portugalczyków zrobiło się jakoś pusto … Na szczęście mieliśmy okazję spotkać się z nimi w Krakowie Płaszowie i na Camus Misericordiae.

Nasza parafialna grupa, licząca 29 osób (w tym 3 duszpasterzy i siostra duchaczka), pielgrzymkę na ŚDM do Krakowa rozpoczęła w piątek 29 lipca 2016 wspólną Mszą Świętą w kościele w Międzybrodziu Bialskim. Po błogosławieństwie ks. proboszcza Piotra Koniecznego, najpierw pojechaliśmy do Bielska Białej, a następnie wraz z młodzieżą z naszej diecezji, wyruszyliśmy specjalnym pociągiem do Krakowa Płaszowa. Tam odebraliśmy pakiety i w zatłoczonym tramwaju dotarliśmy do naszych sióstr na Lotniczą, by zostawić zbędny bagaż. Nie zatrzymując się dłużej, przemierzyliśmy prawie całe miasto, aby dotrzeć do wyznaczonego sektora na Błoniach, gdzie uczestniczyliśmy w niesamowitej Drodze Krzyżowej. Po jej zakończeniu wraz z młodymi z całego świata przemierzaliśmy ulice Krakowa. Entuzjazm wiary, radość, wspólne uwielbianie Boga udzielało się także naszej młodzieży.

Ten sam klimat panował w czasie wędrówki na Brzegi. Choć droga była długa i męcząca to chyba nikt nie miał wątpliwości, że bierze udział w historycznym wydarzeniu, o którym nigdy nie zapomni.

Wspólna modlitwa na Campus Misericordiae wraz z papieżem Franciszkiem i młodzieżą ze wszystkich stron świata wzmocniła naszą wiarę, wlała nadzieję i rozpaliła miłość do Boga i do człowieka. Dała siłę by „zejść z kanapy”, „ubrać buty” i wyruszyć na spotkanie, Tego, który nigdy nie przestanie nas kochać oraz tego, który potrzebuje naszego konkretnego czynu miłości.

                                                                                 s. Boguchwała Perlak CSS