Nowenna – Zesłanie Ducha Świętego
20 maja 2020
Zesłanie Ducha Świętego 2020
31 maja 2020

Szlakiem Zakonu Ducha Świętego

Grupa III z Przedszkola nr 3 Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego im. Bł. Ojca Gwidona w Krakowie od października realizowała projekt edukacyjny pt.: Szlakiem Zakonu Ducha Świętego. Projekt został napisany ze względu na przeżywany w tym roku Jubileusz 800-lecia Zakonu Ducha Świętego w Polsce, a obejmował wycieczki do miejsc związanych z Zakonem, przedstawienia i pełnienie uczynków miłosierdzia (cały plan projektu można znaleźć pod artykułem).

Jak został zrealizowany projekt?

Rozpoczęliśmy od źródła, czyli pierwszego miejsca, do którego w 1220 r. bp Iwo Odrowąż sprowadził Zakon Ducha Świętego – Prądnika Białego. Tam dzięki uprzejmości ks. Proboszcza Franciszka Ślusarczyka, mogliśmy zwiedzić kościół pw. Matki Kościoła, gdzie na ścianie prezbiterium znajduje się, pięknie ukazane przez rzeźby, Zesłanie Ducha Świętego. Choć nie ma w tym miejscu już żadnych śladów po duchakach, to ten kościół jest dla nas dużym symbolem.

Kolejnym miejscem była Krowodrza, która przez wiele lat w herbie miała krzyż duchacki, ponieważ należała do Zakonu Ducha Świętego. Idąc ulicami poszukiwaliśmy znaku, że to miejsce było związane z duchakami i w końcu pierwsze dzieci krzyknęły, że widzą krzyż duchacki. Stoi tam wysoki pomnik z krzyżem duchackim na szczycie.

Ważnym miejscem odwiedzonym w listopadzie był Cmentarz Rakowicki, gdzie przy grobowcu sióstr pomodliliśmy się za zmarłych braci duchaków i siostry duchaczki. W styczniu odwiedziliśmy klasztor sióstr przy ul. Lotniczej (przy nim znajduje się nasze przedszkole).

Prócz wycieczek w projekcie było miejsce na uczynki miłosierdzia zatytułowane „Miłość rodzi miłość”:

  • modliliśmy się za ludzi samotnych, chorych i cierpiących;
  • wzięliśmy udział w akcji „Robótka 2019” wysyłając kartki świąteczne z życzeniami do dzieci niepełnosprawnych, ludzi starszych i dzieci z Domu Ojca Gwidona;
  • przygotowaliśmy przedstawienia o św. Janie Pawle II i o. Gwidonie z Montpellier dla osób starszych, samotnych z grupy Czcicieli Ducha Świętego i Klubu Seniora;
  • pomogliśmy osobom bezdomnym poprzez „Jałmużnę wielkopostną„;
  • wzięliśmy udział w akcji charytatywnej „Góra grosza”;
  • zebraliśmy 1525 znaczków pocztowych dla misji.

Pomimo pięknych planów na cały Rok Jubileuszowy, wielu punktów tego projektu nie mogliśmy zrealizować. Nie odbyły się wycieczki, nie poszliśmy do Hospicjum… Jednak mimo zamkniętych drzwi przedszkola, dzieci z rodzicami wzięli udział w wirtualnych wycieczkach i do każdego z miejsc udali się za pomocą specjalnie przygotowanego filmiku. Znalazły się też osoby, którym udało się zorganizować rodzinne wycieczki i podzielili się z nami zdjęciami.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za wspólnie przeżywany Rok Jubileuszowy i za pomoc w realizacji projektu „Szlakiem Zakonu Ducha Świętego”.

s. Pia CSS, s. Eligia CSS

Projekt – SZLAKIEM ZAKONU DUCHA ŚWIĘTEGO – tu znajduje się cały projekt