Symbole Światowych Dni Młodzieży
15 lutego 2015
biblia
Duch wyprowadził Go na pustynię…
21 lutego 2015

W Domu Ojca Gwidona

Pacanów. Dom Ojca Gwidona tętni życiem, radością i otwartością na każdego. Tu każdy odnajdzie swoje miejsce, dobre słowo, doświadczy uśmiechu i schronienia.

Ojciec Gwidon z Montpellier – Założyciel Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego i niezawodny Patron Domu Ojca Gwidona. Dziękowaliśmy Bogu za jego życie, powołanie do życia konsekrowanego, wrażliwość i otwartość serca na potrzeby drugiego człowieka – zwłaszcza najmniejszego.
Tu w Pacanowie Dom Ojca Gwidona tętni życiem, radością i otwartością na każdego. Tu każdy odnajdzie swoje miejsce, dobre słowo, doświadczy uśmiechu i schronienia. Stąd nikt nie wyjdzie głodny.

Dziękowaliśmy Bogu za to dobro, które dzięki łasce Bożej dokonuje się w sercach dzieci i młodzieży za pośrednictwem sióstr i pracowników świeckich ale również za pośrednictwem hojnych dobrodziejów.

Z tej okazji dnia 7 lutego odbyła się uroczysta Msza święta w intencji prowadzonego dzieła, za wszystkich wychowanków, siostry, pracowników, przedstawicieli Urzędów z którymi Palcówka współpracuje oraz za dobroczyńców. Mszy świętej przewodniczył ks. Rafał Gudwański, wikary parafii pw. Św. Rozalii w Skorzeszycach. Zaproszeni byli również kapłani: ks. Józef Kusek – kapelan sióstr, ks. Prałat Leszek Domagała i Tomasz Chojna wikary Bazyliki Pana Jezusa Konającego w Pacanowie oraz Ojciec Piotr Graduszewski Trynitarz z Budzisk. Na tę uroczystość byli zaproszeni przedstawiciele Urzędów i przybyli: Starosta Buski Jerzy Kolarz, Sędzia Wydziału Rodzinnego w Busku – Zdroju Anna Zelek, Asystent Rodzinny z PCPR w Busku – Zdroju. Ponadto swoją obecnością zaszczycili nasz dom dobrodzieje, którzy dzielą się z naszymi wychowankami miłością i dobrocią a także rzeczami materialnymi oraz grupa Płomyków Ducha Świętego z Pacanowa.  Przeżywanie Mszy św. ubogacała schola pana Mariusza Maligi, która po skończonej Eucharystii wykonała dodatkowo trzy piosenki.

Na szczególne podkreślenie i wdzięczność zasługuje przybycie nowo wybranej Matki Generalnej Marii Estery Kapitan, która mimo przeszkód zechciała uczestniczyć w uroczystych obchodach dnia patronalnego. Nie zabrakło też sióstr Kanoniczek z Buska – Zdroju i Chmielnika, które przybyły razem z przełożonymi wspólnot: s. Almą Oczkowską i s. Gracjaną. Siostry Albertynki ze Słupi również wzięły udział w świętowaniu dnia Patrona Domu Ojca Gwidona.

Po przeżytej Eucharystii następnym punktem programu była prezentacja multimedialna z życia Domu Ojca Gwidona, w której były uwzględnione wycieczki, spędzanie niektórych wakacji, ferii zimowych, zabawy, ćwiczenia, nauka i praca oraz codzienne życie z uwzględnieniem modlitwy. Prezentacja była urozmaicona krótkimi filmikami, na których dzieci odpowiadały na zadawane pytania. Prezentację wykonała s. Inga Skuneczna. Następnie dzieci grupy młodszej wystąpiły z piosenkami o Ojcu Gwidonie przy grze na perkusji, na której grał nasz wychowanek Adrian, przy grze na keybordzie – Karolina i na gitarze – pan Arkadiusz /nauczyciel uczący Adriana i Karolinę oraz innych wychowanków/. Na koniec Karolina zaśpiewała piosenkę przy akompaniamencie pana Arkadiusza.

Po występach siostra Dyrektor Dobromiła przemówiła do wszystkich gości, podziękowała za współpracę i wraz z dziećmi przywitała Matkę Generalną Marię Esterę Kapitan jako Organ Prowadzący Placówkę Opiekuńczo – Wychowawczą. Dzieci wręczyły kwiaty, koziołka i słodkie serduszko. Matka Generalna również przekazała dzieciom kosz słodkich łakoci, zabrała głos a następnie spotkała się z pracownikami świeckimi wręczając wszystkim gościom książkę o Sł. Bożej s. Emmanueli Kalb.

Kolejnym punktem programu był wspólny obiad a po posileniu – zabawa karnawałowa, którą prowadził pan Mariusz Maliga wraz ze swoją żoną Ewą. Wszyscy się świetnie bawili, posilali przy bufecie i nie chcieli kończyć zabawy, chociaż i tak już była późna godzina, bo 17.20.

Dzieci i młodzież dziękowała za wszystkie otrzymane dary. W ramach wdzięczności goście otrzymali na pamiątkę ANIOŁA DOBROCI.

s. Dobromiła Kurek CSS