biblia
… ponieważ bardzo umiłowała
15 czerwca 2013
biblia
A wy za kogo Mnie uważacie?
23 czerwca 2013

W południe życia

Każda rocznica jest okazją, aby się zatrzymać, obejrzeć wstecz, zrobić jakiś bilans życia i  w sposób „mądrzejszy” wyruszyć w dalszą drogę.

Takie „zatrzymanie się” na chwilę   w połowie drogi,  „w południe życia” przeżyły siostry, które w tym roku będą świętować srebrny jubileusz swojej zakonnej profesji. Srebrne jubilatki w dniach 12 – 16 czerwca zorganizowały  w Babicach k. Alwernii trzydniowe spotkanie formacyjne, przygotowujące do jubileuszu ślubów. Po raz pierwszy od ślubów wieczystych, czyli od 20 lat  spotkały się ze sobą w nowicjackim gronie  (dwie nie dotarło z przyczyn niezależnych) .

Pierwszy dzień formacyjnego spotkania miał charakter wypoczynkowy. Siostry udały się do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie w nieoczekiwanie pięknej pogodzie przeszły Dróżkami Pana Jezusa a także modliły się u stóp Kalwaryjskiej Pani. To miejsce jest dla nich miejscem szczególnym, bowiem u początku swojego życia zakonnego w czasie formacji w postulacie również były tu ze swoją wychowawczynią – s. Almą Oczkowską.  Radosnym zbiegiem okoliczności s. Alma, pracująca obecnie na placówce w Babicach, towarzyszyła swoim pierwszym wychowankom, dziś srebrnym jubilatkom w ich jubileuszowej  pielgrzymce na Kalwarię. Jej obecność i tym razem okazała się bardzo potrzebna i formacyjna, aby z właściwą sobie determinacją i  zdecydowaniem oraz zasadą nie oglądania się wstecz,  pomóc pokonać trudne,  błotniste odcinki (cóż, połowa drogi życia daje czasem znać o sobie szybkim zmęczeniem i zniechęceniemJ Wieczorem siostry uczestniczyły w nabożeństwie fatimskim w kościele parafialnym w Babicach.  Pierwszy dzień zakończyły przy grillu przeplatanym nowicjackimi wspominkami, a było co wspominać.

Drugi dzień to dzień skupienia, przeżywany w milczeniu,  adoracji Najświętszego Sakramentu i rozważaniu Bożego Słowa. W tym dniu towarzyszył siostrom Ks. Kazimierz Sławiński – sercanin ze Stadnik, który odprawił Mszę św., wygłosił jubilatkom okolicznościową konferencję ascetyczną i służył sakramentem pokuty i rozmową duchowną. Wieczorem tego dnia siostry udały się do Rozkochowa nad Wisłę, gdzie podziwiały piękno przyrody w blasku zachodzącego słońca.

W trzecim dniu Siostry uczestniczyły w warsztatach, poświęconych problematyce „przełomu połowy życia”, które poprowadziła Pani mgr Mariola Orzepowska – chrześcijański psycholog z Krakowa. Siostry spotkały się też z Naszą Matką Martyną Hanusiak, która w tym dniu przybyła z Krakowa, aby spotkać się z jubilatkami. Po wieczornej Mszy św. Siostry udały się na „różańcowy” spacer na Lipowiec.

W tych dniach towarzyszyła siostrom ewangeliczna scena spotkania Jezusa z Samarytanką, które to spotkanie miało miejsce własnie w południe, przy źródle studni Jakubowej.

To krótkie trzydniowe spotkanie formacyjne przed srebrnym jubileuszem ślubów było dla sióstr doświadczeniem pięknym, ubogacającym i bardzo pokrzepiającym na dalszą drogę. Było to spotkanie niezwykłe i bardzo potrzebne do odnowienia i umocnienia więzi siostrzanych, do zrobienia rewizji życia, do podzielania się swoją wiarą i doświadczeniem apostolskiej posługi a także do podzielenia się radościami i troskami codziennego, zakonnego życia. Było też okazją powrotu do źródeł powołania i pierwotnej miłości oraz do zaczerpnięcia „wody żywej” ze źródła sakramentów i  Bożego Słowa .
W spotkaniu uczestniczyło 6 sióstr. Srebrny jubileusz ślubów zakonnych przeżywają w tym roku następujące siostry duchaczki:

s. Margarita Wieszaczewska
s. Leonarda Grzeżułkowska
s. Marionilla Morawiec
s. Aneta Ziomek
s. Antonina Wojdyła
s. Lucjana Sroka
s. Maria Najowicz
s. Ezechiela Pyszka