Koronka do Ducha Świętego
10 czerwca 2015
Błogosławieństwo prymicyjne
11 czerwca 2015

Z workami na Lednicy

Młodzież przyjechała w tym roku na Lednicę z workami ojczystej ziemi, chustą w kolorze ognia, kadzidłem oraz troskami i problemami wypisanymi na kartkach. Siostry Duchaczki natomiast (a było ich w tym roku na Lednicy całe tuziny!) przybyły tam z dużymi, pustymi workami

naznaczonymi duchackimi krzyżami. Z powrotem wiozły je do swoich wspólnot zakonnych, wypełnione intencjami, smutkami i troskami, które młodzież powierzyła im z prośbą, aby przez cały rok przedstawiały je w modlitwie przyzywając Ducha Świętego Pocieszyciela.

„W imię Ducha Świętego” – to hasło tegorocznego spotkania młodych na Polach Lednickich. Nie dziwi więc, że były tam licznie obecne siostry Kanoniczki Ducha Świętego, których duchowość i charyzmat miłości miłosiernej naznaczone są szczególnym uwielbieniem i przyzywaniem Ducha Świętego – Pocieszyciela i Ojca Ubogich. Zbieranie „smutków” przywiezionych przez młodzież po to, aby je przez cały rok w modlitwie przedstawiać Temu, Który jest najskuteczniejszym Pocieszycielem to jeden ze sposobów służenia młodzieży lednickiej charyzmatem miłości miłosiernej, który siostry realizują od przeszło 800 lat. Obecność sióstr Duchaczek na Lednicy zaznaczyła się także w prezentacji Zgromadzenia i jego apostolstwa, w prezentacji owoców Ducha Świętego, w rozdawaniu krzyżyków duchackich i tekstu Koronki do Ducha Świętego, procesji Zgromadzeń, procesji kadzidła i procesji darów, dzieleniu się wyrobami siostrzanego rękodzielnictwa z elementami nawiązującymi do naszej duchowości i charyzmatu, a także obecnością w scholi lednickiej i w grupie lednickich tancerzy.

Słowo Naszej Matki Marii Estery Kapitan, wygłoszone do Młodzieży na Polach Lednickich:

Radość i pokój w Duchu Świętym. Witam was wszystkich, Kochani, naszym duchackim pozdrowieniem. Nazywam się siostra Estera. Jestem jedną z sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, popularnie zwanych duchaczkami. Jesteśmy jednym z najstarszych czynnych żeńskich Zgromadzeń zakonnych w Polsce.
Czcimy Ducha Świętego już od ponad ośmiuset lat. Każdy dzień zaczynamy od hymnu: „O Stworzycielu, Duchu przyjdź”. Również tu, na Lednickich polach, pragniemy razem z wami wołać: „Przybądź Duchu Ożywicielu, przybądź Duchu Pocieszycielu, Dawco wszelkich darów”.
Modlimy się codziennie Koronką ku czci Ducha Świętego, do której odmawiania chcemy Was serdecznie zaprosić.
Duch Święty jest dla nas Osobową Miłością, miłością miłosierną, którą staramy się ciągle odkrywać, uwielbiać i służyć nią wszystkim potrzebującym.
Bardzo cieszę się, że możemy być tutaj razem z wami, modlić się, otwierać się na Ożywcze Tchnienie Pana.
Papież Franciszek powiedział o Duchu Świętym, że to Wielki Nieznany naszej wiary. Wszyscy chcemy być szczęśliwi i spełnieni. Tym, który ma dla nas najlepszy pomysł na spełnione, dobre życie jest właśnie Przenajświętszy Duch Boży.
Ojciec Święty powiedział także do ludzi młodych: „Młodość jest, aby ją zaryzykować, zaryzykować dobrze, zaryzykować nadzieją, i aby postawić ją w zakład wielkich rzeczy. Młodość jest, aby ją dać, aby inni poznali Pana”.
Kochani, życzę Wam – słuchajcie Ducha Świętego, nie zagłuszajcie Jego słodkiego głosu. On nas zna i kocha. Idźcie odważnie tam, gdzie was posyła, a będziecie szczęśliwi. On daje odwagę do podążania Jego drogami. Daje więcej niż oczekujemy, rozlewa się, jest hojny, JEST!
ON JEST I DZIAŁA!
UWIELBIAJMY GO!
Na polach Lednickich są Siostry naszego Zgromadzenia. Przyjechałyśmy dla Was i do Was. Jeśli chcielibyście porozmawiać, spotkać się z nami, uwielbić razem z nami Ducha Świętego, zapraszam do odszukania Sióstr z charakterystycznym podwójnym Krzyżem na piersiach.
Kochani, jeszcze raz życzę Każdej i Każdemu z Was – Otwórzcie się na moc i nowość Ducha Świętego! Niech na polach Lednickich wraz z Jezusem wznosi się modlitwa do Ojca, aby ponowił Zesłanie Ducha Świętego!