Duchacko – lednickie spotkanie
24 czerwca 2015
biblia
… wierz tylko!
28 czerwca 2015

Zlot młodzieży – higiena duszy i serca

Warszawa. „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8). Pod takim hasłem dn. 20 czerwca odbył się w Tarchominie na terenie Wyższego Seminarium Duchownego diecezji warszawsko – praskiej IV Diecezjalny Zlot Młodzieży.

Siostry: Cypriana Dunat, Bernardyna Starzec, Teresa Zygmunt wzięły udział w spotkaniu, aby razem z siostrami i braćmi innych zgromadzeń zakonnych otoczyć młodych modlitwą, pomóc odpowiedzieć im na pytania dotyczące życia, jego celu i sensu, ukazać piękno i wartość powołania oraz pomóc im rozeznać swoją drogę życiową. Zlot stanowił również kolejny etap przygotowujący do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku w Krakowie.

Pierwsza część spotkania poprowadzona została przez członków zespołu „Full Power Spirit”. Poprzez profesjonalną muzykę oraz wygłoszone świadectwo przedstawili projekt „Znajdź pomysł na siebie”. Drugą część stanowiła dekoracja laureatów Warszawsko – Praskiej Ligi Piłki Nożnej w różnych kategoriach. O godz. 12 odmówiona została koronka do Bożego Miłosierdzia przed Najświętszym Sakramentem, wystawionym pod przenośnym namiotem. Następnie młodzież udała się na poczęstunek i wybrane warsztaty, podczas gdy siostry i bracia zakonni trawli na dyżurach adoracji Pana Jezusa. Na warsztatach tematycznych młodzi mogli nauczyć się min. malowania graffiti, breakdance’u, tańca w parach, mieli możliwość wysłuchania świadectwa członków z ruchu czystych serc czy zwiedzić Seminarium.Zwieńczeniem spotkania była uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem abpa Henryka Hosera, który w kazaniu mówił do młodych:

…od lat w reklamach dominują środki czystości i kosmetyki. – Aktualnie mamy już nie tylko potrzebę, ale wręcz manię czystości ciała i najbliższego otoczenia. Ciągle coś czyścimy i czujnie tropimy plamy. Czystość ciała tak nas absorbuje, że zapominamy o higienie naszej duszy i serca. Dusza jest bowiem czymś niewidzialnym dla oczu, lecz rzeczywistym…

Zachęcał on również młodzież do pięknej miłości, wierności, odwagi, ponadprzeciętności oraz za papieżem Franciszkiem do czytania Ewangelii.

Na scenie pełniącej również funkcję ołtarza polowego postawiono graffiti, namalowane podczas warsztatów, przedstawiające myjące się serce. Oprawę muzyczną w czasie Eucharystii zapewnił zespół wokalno – instrumentalny pod batutą Jana Krutula, autora hymnu diecezjalnego.

Po zakończeniu odbyła się dodatkowa część dla wolontariuszy i koordynatorów parafialnych ŚDM 2016 oraz wszystkich chętnych pragnących włączyć się w to dzieło.