Ferie w klasztorze? – filmik
14 lutego 2020
Posłuszny Duchowi Świętemu
15 lutego 2020

Życie bł. O. Gwidona – wyjątkowe spotkanie

Dnia 11.02.2020 r. odbyło się spotkanie grupy modlitewnej Czcicieli Ducha Świętego. Tym razem zgromadziliśmy się w Przedszkolu im. bł. O. Gwidona, w sali najstarszej wiekowo III grupy (zwanej starszakami). Wnętrze sali, oprócz przygotowanych dla zebranych miejsc siedzących, miało niecodzienny wystrój, który przeniósł nas w epokę średniowiecza.

Siostry: s. Eligia CSS i s. Pia CSS, wspólnie z powierzonymi sobie dziećmi, przygotowały przedstawienie pt. „Życie bł. O. Gwidona”. Spektakl jest nawiązaniem do obchodzonego Jubileuszu 800-lecia Zakonu Ducha Świętego na Ziemiach Polskich oraz 80 rocznicy powstania Przedszkola na ul. Lotniczej w Krakowie. Dzieci w epokowych strojach, z właściwą sobie gracją i spontanicznością w wyrażaniu emocji, przedstawiły w skrócie najważniejsze momenty z życia Ojca Gwidona: jego narodzenie, szczęśliwe dzieciństwo, naukę oraz późniejsze podejmowane decyzje poprzedzone modlitwą i nasłuchiwaniem głosu Ducha Świętego. Budowa pierwszego szpitala dla ubogich w Montpellier i pierwsi bracia zakonni, napływ różnorodnej biedoty i pielgrzymów oraz konieczność powołania do życia sióstr, które służyłyby  do pomocy dzieciom i samotnym matkom – to czasy średniowieczne. Jednak po zmianie scenerii nagle znaleźliśmy się na plantach, we współczesnym Krakowie, gdzie ujrzeliśmy scenę spotkania modlącej się koronką do Ducha Świętego staruszki, ze swoją wnuczką i ich rozmowę na temat Ojca Gwidona, przedszkola i Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, które jak mówią dzieci:

„W Polsce Siostry Kanoniczki Ducha Świętego już od ośmiu wieków,

służą Bogu w drugim człowieku”.

Dzieci wręczyły zebranym na sali paniom i panom ze wspólnoty Czcicieli Ducha Świętego przygotowane przez siebie laurki z napisem „Dużo zdrowia i radości życzą przedszkolaki”. A ponieważ 11 luty to już tradycyjny Światowy Dzień Chorego, więc wymowa tego gestu napełniła serca czułością, a oczy łzami wdzięczności.

s. Petra CSS