Duch Święty w Starym Testamencie
15 października 2017Wierzę w Miłość
16 października 2017W święto Matki Bożej Różańcowej, 7 października, z inicjatywy świeckich organizatorów i za aprobatą Episkopatu Polski, otoczyliśmy granice Polski modlitwą Różańcową. RÓŻANIEC DO GRANIC to wydarzenie religijne, które miało dwa etapy. W pierwszej części, wierni zgromadzili się w 22 diecezjach, 319 kościołach położonych wzdłuż całej granicy Polski – od wybrzeża, przez tereny wschodnie i południe aż po granicę zachodnią. Tam wysłuchali konferencji, wzięli udział w Eucharystii i adorowali Najświętszy Sakrament. Następnie przeszli w wyznaczone miejsce, zwane strefą modlitwy. Tam o godz. 14.00 rozpoczęła się modlitwa różańcowa, której towarzyszyły różne intencje, w tym prośba o nawrócenie, czy pojednanie, zdrowie i dobre relacje w rodzinach oraz pokój w ludzkich sercach w Polsce i na całym świecie.
Również siostry kanoniczki Ducha Świętego włączyły się we wspólną modlitwę u granic. Tak siostry relacjonowały ten wyjątkowy dzień:
Niedzica. Parafia św. Bartłomieja Apostoła była miejscem stacyjnym, gdzie zgromadziłyśmy się na wspólnej modlitwie „RÓŻANIEC DO GRANIC” (przy granicy polsko-słowackiej). Przyjechałyśmy z trzech wspólnot: z Krakowa z ul. Szpitalnej i z ul. Lotniczej oraz z Proszowic. Razem było 20 sióstr. Po wspólnej Eucharystii i modlitwie przed Najświętszym Sakramentem zostałyśmy bardzo serdecznie zaproszone na poczęstunek przygotowany przez Księdza Proboszcza wraz z Parafianami z Niedzicy. Około godz. 13:15 zaczęliśmy się rozjeżdżać i gromadzić przy swoich miejscach modlitwy. Dołączyłyśmy do parafii z Zielonek, gdzie wraz z parafianami stworzyliśmy kilka grup około 20 osobowych, w skład których wchodzili parafianie z Zielonek i my rozdzielając się po 4 czy 5 sióstr w każdej grupie, by wspólnie od godz. 14:00 rozpocząć wspólne odmawianie Różańca Świętego.
Chwała Panu, że mogłyśmy uczestniczyć w tym wyjątkowym i historycznym wydarzeniu dla naszej Ojczyzny jak również dla nas samych. To był szczególny czas doświadczenia mocy i łaski Bożej. Pomimo chłodnego wiatru, przez chmury nie raz przebijały się promienie słoneczne.
s. Zofia Lipowiecka
W ramach wielkiej modlitwy „RÓŻANIEC DO GRANIC” nasze siostry: s. Valeria, s. Dawida i s. Christella udały się z pielgrzymką autokarową z parafii Matki Bożej Królowej Polski Zgromadzenia Księży Marianów (Warszawa Marymont) do Sanktuarium Męczenników Podlaskich w Pratulinie, przy granicy z Białorusią (razem 105 osób). O godz. 12 została odprawiona Eucharystia a następnie pielgrzymi procesyjnie przeszli z figurą Matki Bożej Fatimskiej do strefy modlitwy nad rzeką Bug, gdzie odmówiono cztery części różańca świętego. W modlitwie udział wzięło ok. 5.000 pielgrzymów. Inne Siostry naszej wspólnoty modliły się w kościele parafialnym Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Warszawie prowadząc przed Najświętszym Sakramentem Modlitwę Różańcową, przeplataną śpiewem, z udziałem poszczególnych grup parafialnych.
s. Honorata Juchniewicz
S. Antonina razem z s. Benigną były w Cieszynie – Pastwiskach. W pobliżu granicy polsko-czeskiej.
W ogólnopolską akcję szczególnej modlitwy różańcowej za Polskę i cały świat włączyła się również wspólnota sióstr z Międzybrodzia Bialskiego. Siostry: s. Cezaria, s. Józefa i s. Boguchwała udały się do kościoła pod wezwaniem Dobrego Pasterza w Ustroniu-Polanie by wraz z ok. 300 pielgrzymami z Piotrkowa Trybunalskiego, Kielc, Jaworzna, Zabrza i wielu innych miejscowości wypraszać łaski dla naszej Ojczyzny. Po konferencji, wspólnej Eucharystii i adoracji chętni mogli udać się na Czantorię, aby na samej granicy polsko – czeskiej modlić się na różańcu. Pozostałe osoby modliły się w kościele parafialnym rozważając tajemnice radosne, światła, bolesne i chwalebne. Natomiast s. przełożona Irena i s. Jadwiga włączyły się w ten modlitewny szturm do nieba na miejscu wraz z licznie przybyłymi parafianami.
s. Boguchwała Perlak
Z naszej leżajskiej wspólnoty na różaniec do granic udały się: s. Bogusława s. Innocenta i s. Alina. Wyjazd był zorganizowany przez osoby świeckie a opiekunem pielgrzymki o. Samuel OFM. Kościołem stacyjnym była parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Sierakoścach przy granicy polsko-ukraińskiej niedaleko Kalwarii Pacławskiej. Wszystko odbyło się według zaproponowanego przez Kościół programu…
Było to WIELKIE i HISTORYCZNE wydarzenie i autentyczne świadectwo wiary oraz patriotyzmu – naszego narodu! CHWAŁA PANU za to! Pielgrzymi byli świadomi po co tu przyjechali, to było widać po ich skupieniu i rozmodleniu… a na koniec Pan przypieczętował to przepiękną tęczą – na znak przymierza ze swoim ludem.
s. Alina Winiarska
W ramach akcji „Różaniec do granic” siedem sióstr ze wspólnoty lubelskiej udało się wraz z pielgrzymami parafii pw. Św. Mikołaja do położonej na wschodzie Lubelszczyzny wsi Świerże koło Dorohuska, graniczącej z Ukrainą. Tam siostry uczestniczyły w Mszy św. a następnie wyruszając około 2 km wzdłuż lewego brzegu rzeki Bug, modliły się razem z obecnymi tam pielgrzymami. Podniosłość atmosfery i wspólnotowość – to dwie cechy, które wyróżniały to nasze modlitewne spotkanie.
s. Weronika Kanadys
Siostry z Pacanowa wraz z wychowankami Domu Ojca Gwidona przyjechały do Piwnicznej, aby przy granicy polsko-słowackiej modlić się na różańcu. Do tej strefy modlitwy przybyły też siostry z Chmielnika: s. Konstancja i s. Damaria. Po wspólnej modlitwie ok.4 tysiące osób ruszyło do granicy państwa, na most na Popradzie wiodący w kierunku Słowacji. Druga grupa wyszła zielonym szlakiem w góry, a trzecia pozostała na placu przy piwniczańskim kościele. O godz. 14 wszyscy odmówili cztery części Różańca w intencji ojczyzny i pokoju na świecie. Do modlitwy na moście na Popradzie dołączyli Słowacy, którzy poprowadzili trzecią część Różańca.
s. Celina Wierzchowska