DSCN1764
„Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie”
30 czerwca 2017
DSC06754
„Wyrusz w drogę”
30 czerwca 2017

Pielgrzymka po Diecezji Bielsko-Żywieckiej

DSCN1846[1]

Międzybrodzie. W tym roku przeżywamy jubileusz 25-lecia istnienia naszej Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Z tej okazji ubiegłoroczne roraty miały za zadanie przybliżyć dzieciom duchowe skarby naszej diecezji i pomóc odpowiedzieć na pytanie czym jest: katedra, konkatedra, kuria diecezjalna, seminarium, relikwie świętych, stały konfesjonał. Główną nagrodą za czynny, wytrwały i gorliwy udział w roratach była pielgrzymka po naszej diecezji.

Ze względu na możliwość sprzyjającej pogody została zapowiedziana na wiosnę lub lato 2017 roku. Miała ona miejsce 21.06.2017, a uczestniczyło w niej ogółem 29 dzieci z przedszkola, Zespołu Szkół i Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzybrodziu Bialskim oraz 13 opiekunów: rodzice, babcie i oczywiście nauczyciele.

Pielgrzymowaliśmy najpierw do Żywca, aby poznać i pomodlić się w konkatedrze. W sposób bardzo ciekawy jej historię i znaczenie przedstawił nam ks. proboszcz Grzegorz Gruszecki. Później mieliśmy okazję zobaczyć katedrę w Bielsku, spotkać i pomodlić się wspólnie z Księdzem Biskupem Piotrem Gregerem oraz pochodzić po zakamarkach kurii. Byliśmy nawet w takich miejscach, w których „zwykły śmiertelnik” nie bywa, np. w gabinecie kanclerza kurii, w wydziale duszpasterstwa ogólnego, wydziale katechetycznym oraz w archiwum. Po tych miejscach oprowadzał nas i w sposób niezwykle interesujący zaznajamiał z tajnikami kurii ks. dr Czesław Chrząszcz.

Jednak dzieciom najbardziej do gustu przypadły dwa ostatnie punkty programu: posiłek w Mc Donald’s i wejście na Kaplicówkę w Skoczowie. Jest to miejsce narodzin i chrztu św. Jana Sarkandra oraz wiąże się z wizytą Ojca Świętego Jana Pawła II w naszej diecezji. Dzieci próbowały szukać butów jakie pielgrzymi zostawili w ogromnym błocie 22 maja 1995, w czasie Mszy Świętej sprawowanej przez św. Jana Pawła II jako dziękczynienie za kanonizację św. Jana Sarkandra. Niestety żadnego buta nie udało się znaleźć, czym nikt się nie przejmował, bo piękna pogoda, radość w sercu mimo zmęczenia pokonaniem około 264 schodów (liczenia schodów na Kaplicówkę podjęło się kilkanaścioro dzieci i … tyle też było wyników).

Gdy dojeżdżaliśmy do Międzybrodzia jedna dziewczynka stwierdziła, że to była najlepsza wycieczka na której była. Dlatego Bogu niech będzie chwała za ten czas, a ks. proboszczowi dzięki za sam pomysł i sfinansowanie tej pielgrzymki.

s. Boguchwała Perlak CSS