Znajdź nas na naszych kanałach Social Media
Sprawdź najbliższe wydarzenia: Kliknij tutaj
Dołącz do nas: Dowiedz się więcej
Znajdź nas na naszych kanałach Social Media
Sprawdź najbliższe wydarzenia: Kliknij tutaj
Dołącz do nas: Dowiedz się więcej
Urodziny Czcigodnej Służebnicy Bożej Siostry Emanueli Kalb
25 sierpnia 2019
Śluby Wieczyste 2019
29 sierpnia 2019
Urodziny Czcigodnej Służebnicy Bożej Siostry Emanueli Kalb
25 sierpnia 2019
Śluby Wieczyste 2019
29 sierpnia 2019

Święty Augustyn

„Stworzyłeś nas bowiem jako skierowanych ku Tobie.
I niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie spocznie”
– to jedno z popularniejszych zdań św. Augustyna, którym rozpoczyna „Wyznania”.

28 sierpnia obchodzimy w Kościele liturgiczne wspomnienie tego Świętego. Wśród ponad 30 jego dzieł literatury jest Reguła zakonna dla sióstr. Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia czerpie z tej Reguły napisanej ok. 400 roku. Mimo upływu wielu wieków jest ona nadal aktualna. W naszym Zgromadzeniu dla uczczenia naszego Regułodawcy w tym dniu czytamy ją całą.

Św. Augustyn przyszedł na świat w roku 354. Miejscem jego urodzenia była Tagasta w Numidii, państwie położonym w Afryce Północnej. Matka, Monika była gorliwą chrześcijanką, natomiast jego ojciec, Patrycjusz był urzędnikiem państwowym. W okresie studiów w stolicy Afryki Północnej, Kartaginie, Augustyn odszedł od wiary. Również jego życie moralne pozostawiało wiele do życzenia. W 374 r. Augustyn rozpoczął pracę nauczyciela w Tagaście, ale szybko przeniósł się do Kartaginy, a w 383 r. – do Rzymu. W wieku 30 lat został wykładowcą retoryki w Mediolanie. Latem 386 r., pod wpływem kazań pełnego ducha i wymowy biskupa Mediolanu Ambrożego, w życiu Augustyna, po długim okresie wewnętrznej walki, nastąpiła głęboka przemiana. Zrezygnował on ze swoich dotychczasowych zajęć, by oddać się całkowicie służeniu Bogu i poszukiwaniu mądrości we wspólnocie. W 387 r. powrócił do Mediolanu i w noc Zmartwychwstania Pańskiego, wraz z synem Adeodatem i przyjacielem Alipiuszem, przyjął chrzest z rąk biskupa Ambrożego. W 396 r. został biskupem Hippony. Swoją duszpasterską i biskupią działalność rozumiał jako służbę Chrystusowi i Jego Kościołowi. Był gorliwym głosicielem słowa Bożego, ojcem dla ubogich i pokrzywdzonych, obrońcą wiary chrześcijańskiej przed herezjami. Prędko rozszerzył działalność daleko poza granice własnej diecezji. Stał się duchowym przywódcą nie tylko północnoafrykańskiego Kościoła, ale i całego Kościoła Zachodniego. Poprzez swoje dzieła o życiu ascetycznym i monastycznym oraz dużą liczbę założonych klasztorów stał się jednym z ojców monastycyzmu zachodniego. Augustyn zmarł w 430 roku, po prawie 40 latach ofiarnej służby Kościołowi, gdy Wandale oblegali jego siedzibę biskupią. Od VIII w. jego ciało spoczywa w Pawii.

Ciekawostki o św. Augustynie

  • Na napisanych manuskryptach Augustyn podpisywał się imieniem Aureliusz, prawdopodobnie inspirując się ukochaną literaturą, w tym przypadku dziełami Marka Aureliusza.

  • Imponował szkolnym kolegom zwłaszcza świetną pamięcią, pomimo że to igrzyska, cyrk, walki gladiatorów, teatr – to był jego ulubiony żywioł, zanim poświęcił się bliźnim.

  • Szkołę retoryki w Kartaginie otworzył mając zaledwie 22 lata.

  • Pewnego dnia Augustyn wziął do ręki Listy św. Pawła Apostoła. Przypadkowo otworzył fragment Listu do Rzymian: “Żyjmy przyzwoicie jak w jasny dzień: nie w hulankach i pijatykach, nie w rozpuście i w wyuzdaniu, nie w kłótni i zazdrości. Ale przyobleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa, i nie troszczcie się zbytnio o ciało, dogadzając żądzom” (Rz 13, 13-14). Poczuł wówczas niejako uderzenie łaski Bożej. Noc jego duszy została – jak powiadał – rozjaśniona.

s. Eugenia CSS

Źródła:

http://www.augustianie.pl/sw-augustyn/sw-augustyn-zyciorys/

https://zyciorysy.info/sw-augustyn/