Napełnij serca Twych dzieci
21 maja 2013
biblia
Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia
26 maja 2013

Zielone Święta w Pacanowie

alt

Pacanów. Napisała: s. Stefania Maksymów.

W piątek 10 maja 2013 roku w pacanowskiej wspólnocie – jak we wszystkich domach Zgromadzenia rozpoczęła się-  NOWENNA do Ducha Świętego.

Wspólnota Sióstr wraz z Czcicielami Ducha Świętego zbierała się przez dziewięć dni na uroczystych Nieszporach w klasztornej kaplicy, w trakcie których było Wystawienie Najświętszego Sakramentu. Śpiewem hymnu Veni Creator rozpoczynano rozważania na temat uczynków miłosierdzia względem ciała i śpiewano tradycyjnie nasze zakonne „Wezwania do Ducha Świętego”.

Zwieńczeniem trwającej nowenny było dekanalne czuwanie młodzieży w naszej kaplicy duchackiej. Przeszło sześćdziesiąt młodych serc ze swoimi duszpasterzami przybyło do Pacanowa, aby uwielbić Trzecią Osobę Bożą i radować się później przy ognisku. Dekanalny Duszpasterz Młodzieży, czyli nasz Wikariusz Ks. Tomasz Cieniuch przygotował Liturgię Słowa, wygłosił naukę o tym, co działo się w Wieczerniku (na wesoło), a następnie ze świecami w dłoniach wszyscy przeszli na miejsce rekreacji, aby radować się wspólnotą, spożyć poświęconą sól i dobre kiełbaski.

Czuwanie zgromadziło młodzież ze Starych Kątów, Stopnicy, Biechowa,  Oleśnicy i Pacanowa. Po agapie i śpiewie przy gitarze, spotkanie dekanalne zakończono śpiewem Apelu Jasnogórskiego.

W niedzielę Zielonych Świąt 19 maja br. wspólnota Sióstr była w bazylice pw. świętego Marcina (sanktuarium Pana Jezusa Konającego) na uroczystej Mszy św. sprawowanej w naszej intencji przez Proboszcza Ks. prałata Leszka Ignacego Domagałę. Tego dnia jedna z sióstr Kanoniczek Ducha Świętego dzieliła się z parafianami doświadczeniem wieczernikowym i rozważała czytania przypadające na tę Uroczystość. Razem z Maryją Matką Kościoła i całym ludem wierzącym wołamy nieustannie i każdego dnia: „Przyjdź Duchu Święty, napełnij serca Twych wiernych i Ogień Twojej Miłości w nich zapal!”

Nowenna przed Zesłaniem Ducha Świętego jest najstarszym zgromadzeniem modlitewnym i została nam zlecona przez samego Jezusa, który zachęcał Apostołów, aby nie odchodzili z Jerozolimy, lecz oczekiwali obietnicy Ojca: „ Słyszeliście o niej ode Mnie – mówił – Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym. Potem wyprowadził ich ku Betanii i podniósłszy ręce błogosławił ich. A kiedy ich błogosławił, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba. Oni zaś oddali Mu pokłon i z wielka radością wrócili do Jerozolimy, gdzie stale przebywali w świątyni, wielbiąc i błogosławiąc Boga.” (por. Dz. 1,4-5; Łk 24, 50-53)