Święto patronalne Domu Ojca Gwidona
21 lutego 2020
Nauka Hymnu w Burundi
6 marca 2020

Częstochowska stacja Jubileuszu

Świętowany przez nasze Zgromadzenie Jubileusz 800-lecia Zakonu Ducha Świętego w Polsce miał już kilka swoich małych stacji: w Przedszkolu w Lublinie, w Domu Ojca Gwidona w Pacanowie, w Parafii w Proszowicach; jednak wczoraj pierwszy raz świętowałyśmy razem z całą diecezją – Archidiecezją Częstochowską.

22 lutego 2020 r. w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej odbyła się uroczystość z okazji obchodzonego przez nas Jubileuszu. Mszy Świętej przewodniczył ks. Abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski; w koncelebrze byli także ks. Bp Antoni Długosz, 101-letni ks. Marian Wojtasik oraz ponad 70 kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Kaplicę seminaryjną wypełniły licznie przybyłe Siostry Duchaczki, klerycy oraz przyjaciele Zgromadzenia. Ksiądz Arcybiskup w homilii skierował do nas słowa:

„Drogie siostry, to poprzez dar wybrania po imieniu, na wzór Maryi oddałyście siebie same w Duchu Świętym Chrystusowi. Świadczycie, że Bóg jest prawdziwym bogactwem ludzkiego serca.”

Na zakończenie homilii Metropolita dodał:

„… mamy prawo dzisiaj wołać za św. Pawłem i prosić dla was: 'Niech sam Bóg całkowicie was uświęca, aby nienaruszony duch wasz, dusza i ciało bez zarzutów zachowały się na przyjście Pana’.”

Dalsza część świętowania miała miejsce w Auli WSD, gdzie odbyła się sesja naukowa. Tę część spotkania poprowadził ks. Prałat Marian Szczerba, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Referaty wygłosili:

– s. mgr Immaculata Kraska CSS: Historia Zakonu Ducha Świętego oraz postać Czcigodnej Służebnicy Bożej s. Emanueli Kalb

– ks. dr Paweł Kostrzewski: Rola i znaczenie Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia w życiu Diecezji Częstochowskiej.

Ważnym momentem było wręczenie Przełożonej Generalnej m. M. Esterze Kapitan CSS Medalu Świętej Rodziny „Zasłużony dla Archidiecezji Częstochowskiej”. Ksiądz Arcybiskup wręczając Medal powiedział:

Na zakończenie uroczystości Nasza Matka skierowała do wszystkich zebranych słowa podziękowania. Powiedziała między innymi:

„Wielką radością napełnia nas ta inicjatywa Kościoła Częstochowskiego, który w tak znaczący sposób wpisuje się w nasze świętowanie i jubileuszowe dziękczynienie za 800 lat posługi naszego Zgromadzenia, służby najuboższym. (…) Odznaczenie dla Zgromadzenia, które dzisiaj otrzymujemy, to szczególny znak tej serdecznej relacji i przyjaźni, jaka łączy nas w Kościele Chrystusowym. To symbol braterstwa, życzliwości, ale też pamięci o dobru, miłości, które złączyły Kościół Częstochowski z naszym Zgromadzeniem od dawien dawna. Ufamy, że tak pozostanie także na kolejne lata, które są przed nami”.

Ksiądz Arcybiskup Depo otrzymał w darze od Zgromadzenia oliwne drzewko,jako wyraz naszej wdzięczności i szczególnej troski oraz nieustannej modlitwy za kapłanów, wyrażanej także w codziennej posłudze w Domu Księży Seniorów im. św. Jana Pawła II. „Niech to małe drzewko (…) rozwija się i rośnie. Niech przypomina wspólną historię i nasze wspólne dziś. Niech pomaga patrzeć w przyszłość z pełną nadziei ufnością.” – powiedziała Przełożona Generalna naszego Zgromadzenia.

Uroczyste świętowanie zakończyło się odmówieniem Koronki do Ducha Świętego, modlitwy, którą w 1956 r. dla Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia ułożył  ks. Stanisław Okamfer – kapłan Archidiecezji Częstochowskiej.

s. Pia CSS

Cała homilia ks. Abpa Wacława Depo:

Referat Historia Zakonu Ducha Świętego oraz postać Czcigodnej Służebnicy Bożej s. Emanueli Kalb” – s. mgr Immaculata Kraska CSS:

Referat Rola i znaczenie Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia w życiu Diecezji Częstochowskiej – ks. dr Paweł Kostrzewski

Artykuły:

Niedziela: Abp Depo: Bóg jest prawdziwym bogactwem ludzkiego serca

Radio Fiat: Jubileusz 800-lecia Zakonu Ducha Świętego w Polsce

czestochowskie24.pl: Jubileusz 800-lecia Zakonu Ducha Świętego w Polsce

arichiczest.pl: Jubileusz 800 lat działalności Zakonu Ducha Świętego na Ziemiach Polskich – uroczystości w Archidiecezji Częstochowskiej