Żyć pełnią Ducha – gwidonowe rekolekcje
20 sierpnia 2018
Wielkie uroczystości zakonne w Krakowie
30 sierpnia 2018

Wakacje z Ojcem Gwidonem w Niepokalanowie

W dniach 20-25 sierpnia 2018 roku odbył się drugi turnus rekolekcji dla dzieci zaangażowanych w prowadzone przez nas grupy, którym szczególnie patronuje bł. Ojciec Gwidon.

Mimo identycznej tematyki jak na poprzednim turnusie, już sama zmiana lokalizacji sprawiła, że były one zupełnie inne. Franciszkańska gościnność w ośrodku formacyjnym Niepokalanów-Lasek sprawiła, że gromadka 49 dzieci z Chmielnika, Sułoszowej, Ustki, Słupska i Proszowic mogła owocnie spędzić ten czas, wsłuchując się w natchnienia Ducha Świętego.

Pod czujnym okiem s. Virginii, będącej kierownikiem obu turnusów oraz twórcą programu rekolekcyjnego i przy współpracy s. Konstancji, s. Bernardyny, s. Heleny, s. Elżbiety, braci z Towarzystwa Ducha Świętego (br. Dimy i br. Daniela) oraz animatorów świeckich (pani Asi i pani Darynki), otoczeni opieką Maryi Niepokalanej, mogliśmy wszyscy dostrzec jak Duch Święty mocą Swojej miłości i łaski z dnia na dzień przekształca nasze serca w coraz bardziej zaszczytne naczynia. By jednak były one trwałe, umacnialiśmy je codzienną modlitwą a zwłaszcza Eucharystią, której przewodniczył, sprawujący nad nami opiekę duszpasterską, ksiądz Adrian.

Oprócz zwyczajnej prozy życia rekolekcyjnego (pobudka, prezenty, niespodzianki) mogliśmy cieszyć się spacerem wśród zabytków Warszawy, gościć na chwilę w Laskach i dostrzec w ten sposób różne drogi, jakimi Bóg przychodzi do człowieka. Nie zabrakło nam również pięknych przykładów życia chrześcijańskiego, gdyż chodziliśmy śladami św. Maksymiliana M. Kolbe, zwiedzając poświęcone mu muzeum, założone przed laty przez niego wydawnictwo, kaplicę, gdzie codziennie się modlił i jedyną w całej Polsce w pełni złożoną z braci franciszkanów jednostkę Straży Pożarnej. Afrykańskie niemal upały skłaniały nas do wyprawy na lody, ale też zachęcały do odwiedzenia term w Mszczonowie. Gdy nastał jednak wieczór, nie zabrakło grillowanych kiełbasek i gier zespołowych, które wypełniały nasz wolny czas.

s. Helena CSS