Czerwiec na misjach – kronika
26 czerwca 2019
Krzyż ŚDM w Burundi
8 lipca 2019

Wielkie zwycięstwo Płomyków Ducha Świętego

ZWYCIĘSTWO Płomyków Ducha Świętego z Chmielnika w II edycji ogólnopolskiego projektu „Podaj dobro dalej”.

KURIER DOBRA powstały w grupie Płomyków Ducha Świętego w celu podjęcia akcji na rzecz osób starszych, cieszy się wielkim sukcesem.
28 maja podczas uroczystej gali w krakowskich Łagiewnikach, z pośród zaproszonych dziesięciu najlepiej działających grup w Polsce, wyłoniono zwycięzców przyznając I miejsce. Wśród wzniosłych emocji to właśnie grupa z Chmielnika KURIER DOBRA została ogłoszona zwycięzcą w II edycji ogólnopolskiego projektu „Podaj dobro dalej”.

Organizatorzy o naszej grupie zdecydowanie i jednogłośnie stwierdzili: „Wasze zaangażowanie, poświęcony czas, rozprzestrzenianie dobra, unikatowe akcje sprawiły, że Wasz projekt stał się unikatowy i najlepszy w całej Polsce”.

Nagrodą główną jest wyjazd na wolontariat misyjny na Węgry w lipcu dla naszych Płomyków Ducha Świętego, a są to:
1. Blanka Styrcz – II D,
2. Alicja Guła – IV A,
3. Wiktoria Bujnowicz – IV C,
4. Filip Maj – IV F,
5. Klara Bielecka – VI B,
– z opiekunem s. Konstancją Piskor.

Cieszymy się ich docenionym zaangażowaniem dla osób starszych i dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji Kurier Dobra.

Kronika wydarzeń związanych z projektem:

Głównym celem pierwszego przedsięwzięcia było spotkanie z Seniorami, takie, by przyniosło im radość. Pierwsze spotkanie odbyło się wśród wspólnoty „Czcicieli Ducha Świętego”. KURIER DOBRA poprowadził wspólną modlitwę, po której wolontariusze przedstawili pantomimę o przekazywaniu dobra. Dzieci pomiędzy radosnymi śpiewami opowiedziały kim była ś. P. Helenka Kmieć i o jej roli w ich życiu. KURIER DOBRA przekazał uczestnikom własnoręczne laurki od „Płomyków Ducha Świętego” i małe pudełeczka z piernikowym serduszkiem.
Kolejne spotkania były ukierunkowane do osób starszych – chorych. Wolontariusze rozwiesili plakaty i ogłosili zbiórkę ustalonych artykułów: chusteczki nawilżające, ręczniki papierowe, kosmetyki do pielęgnacji ciała osób leżących, prześcieradła i pościel, aktualne znaczki pocztowe. Do zbiórki włączyło się wiele instytucji: Gimnazjum w Chmielniku, Szkoła Podstawowa w Lubani,  Szkoła Podstawowa w Piotrkowicach, Przedszkole Samorządowe w Chmielniku, Gminna Biblioteka Publiczna i Świetlica Caritas, przez co powstało kilka punktów składowych. Zebrane dary zostały rozdzielone na cztery placówki lecznicze:
1Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Chmielniku,
2- Hospicjum im. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach,
3- Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Rehabilitacyjny w Bilczy,
4- Dom Pomocy Społecznej w Łagiewnikach /k. Chmielnika.

Dodatkowo zakupiliśmy z kilku ofiar pieniężnych wodę mineralną, kubeczki i papier do drukarki, dla Hospicjum w Kielcach. W ZOL-u była z nami Pani Dyrektor i Rodzice wolontariuszy. Podczas wizyt, wolontariusze po złożeniu darów, osobowo spotykali się z Pacjentami tych placówek. Potem dzielili się swoimi wrażeniami  z rówieśnikami w szkole i w swoich rodzinach. Nastąpiło więc wzajemne ukierunkowanie myśli i serca ku Seniorom. Należy przyznać, że wizyty dzieci u osób starszych zrodziły postanowienia nie zostawiania ich w samotności.

„Majówka z chorymi”

W majowy poniedziałek w szpitalu w Chmielniku odbyła się „Majówka z chorymi” w wykonaniu naszych uczennic z kl. IV i V wraz z pacjentami z oddziału ZOL. Zgromadzeni przy figurce Matki Bożej oddali jej cześć śpiewając staropolskie pieśni. To było piękne i wzruszające połączenie dziecięcych głosów z tymi, którzy w swym sędziwym wieku i cierpieniu tak mało śpiewają. Po zakończonej modlitwie figurka i śpiewniczki zostały ofiarowane pacjentom, by mogli częściej gromadzić się na wspólnym śpiewaniu. Dla dzieci widok zadowolonych i rozśpiewanych seniorów był potwierdzeniem ważności i potrzeby wzajemnego spotkania.

Więcej można zobaczyć na filmie: