Międzyzakonne spotkanie
27 maja 2013
biblia
Słowo, które uzdrawia
1 czerwca 2013

Pięćdziesiątnica w Burundi

Burundi – Gatara. Napisała: s. Karina Markowicz.
Nie dawno przeżywałyśmy nasze Patronalne Święto – Zesłanie DuchaŚwiętego . Przez cały okres nowenny nasz dom formacyjny w Gatara był zaangażowany w dzieło ewangelizacji. 

Kandydatki Sylwanne i Odile prowadziły nowennę w Ośrodku Zdrowia i w Liceum w Gatara, Postulati Nowicjat w parafii. Na ostatni dzień nowenny przygotowałyśmy ok.500 obrazków z darami Ducha Świętego  i  nic nie zostało. Dla naszego domu formacyjnegoto  już tradycja, od trzech lat nasza młodzież  przygotowuje rozważania i prowadzi Nowennę, z każdym rokiem coraz więcej parafian bierze w niej udział.

W języku kirundi opracowałyśmy nowennę na wzór naszej w Polsce, by parafianie mogli  włączyć się aktywnie w jej przeżywanie.

Mamy też pod opieką duchową  „succursale ” – kaplicę dojazdową naszej parafii. Wierni proszą nas o modlitwę i nawiązała się więź duchowa. W ubiegłym roku byłyśmy u nich w dniu założenia grupy charyzmatycznej – modlitwa uwielbienia. Księża dostrzegają duchowe owoce: wielu parafian opuszcza praktyki u szamanów, wyzbywają się amuletów, fetyszy.
Duch Święty jest uwielbiony i wzywany. Nasza kaplica nowicjatu jest pod wezwaniem Ducha Świętego.

W Święto Pięćdziesiątnicy Siostry z wszystkich naszych wspólnot misyjnych zgromadziły się  na Eucharystii. Dane nam było przeżyć  głębię znaczenia  naszego hasła zakonnego: „Jedność i miłość wDuchu Świętym”. 11 młodych dziewcząt zachwyconych charyzmatem Ojca Założyciela budzi nadzieję,  że ziarno zasiane w tej „żyznej Burundzkiej ziemi” przyniesie owoce świętości i chwały Bożej.