Ludzie Pełni Życia
30 sierpnia 2020
Jubileuszowa pielgrzymka
12 września 2020

Powrót do Gatara – świadectwo

Jak przed 6 laty, na nowo znalazłam się przed bramą naszej misji w Gatara. S. Teofila za klaksonowała i jak dawniej bramę otworzył uśmiechnięty Pascali. Wjechałyśmy do naszego ogrodu i przywitały nas te same bananowce i drzewo papaya, które wydają się przerastać budynki. Pośrodku ogrodu, w tej samej kamiennej grocie, Maryja oczekująca wita swoim  uśmiechem i umacnia matczynym spojrzeniem. Gromadka sióstr otoczyła samochód, wśród nich te tak mi dobrze znane, ale jakieś inne, ależ tak to 10 nowicjuszek, które wczoraj otrzymały białe welony, i rozpoczęły formacje w nowicjacie. W ubiegłym roku, przez miesiąc byłam z nimi w Buraniro w postulacie. Siostry nowicjuszki wydają mi się trochę inne, maja inne spojrzenie, widać w nich przeżyty głęboko czas 8-dniowych rekolekcji. W ich sercach tak wiele się dokonało. Tu jest inny świat, jeszcze przed 2 godzinami opuszczając Kamenge, burzliwą i ruchliwą stolicę pełną samochodów i zatłoczonych ulic, wydawało się że wszędzie jest tak samo, a tutaj kojąca cisza wsi, piękny ogród i atmosfera oczekiwania na coś ważnego.

Dziś 8 wrzesień, Wspomnienie Narodzenia Najświętszej Maryj Panny, nowicjuszka Marta Viola NSHIMIRIMANA  złoży swoje pierwsze śluby zakonne. Przed naszą misją ustawiła się już procesja, cała droga z kaplicy nowicjatu do kościoła parafialnego została wysłana trawą, chór młodzieży z tańczącymi dziewczętami poprzedzał uczestników procesji; rodziców siostry, osoby konsekrowane i kapłanów na końcu procesji ksiądz biskup diecezji szerokim gestem udzielał Bożego błogosławieństwa parafianom, którzy bez lęku przed koronawirusem licznie zgromadzili się na tą uroczystość. To prawdziwa Afryka, wydarzenie złożenia ślubów zakonnych siostry jest świętem wspólnoty parafialnej. Przez złożone śluby nowicjuszka Marta stała się siostrą naszego Zgromadzenia. Czy może być ktoś bardziej rozpromieniony niż ta młoda dziewczyna, która szczęśliwa oddaje się Panu Bogu i składa pocałunek na krzyżu duchackim.

Po uroczystościach, s. Marta swoim uściskiem zachęca nas wszystkich, by razem z nią śpiewać Magnificat. Następnie spotykamy się przy wspólnym stole, w tradycyjnej przemowie jej tato wspomina chwile, kiedy Viola poprosiła o pozwolenie oddania się Panu Bogu, a dziś czuje się bardzo zaszczycony wybraniem jego córki przez Pana Boga. Wśród wielu przemówień, ostatnie zamykające świętowanie było przemówienie siostry delegatki Przełożonej generalnej – s. Gabrieli Droździel, która zakończyła je słowami: „i tym przemówieniem zakończyłam moją 6 letnią  posługę w naszej delegaturze misyjnej, przekazując dalsze posługiwanie siostrze Karolinie Giża” .

Po wspólnym zdjęciu z księdzem Biskupem Georges  BIZIMANA, wszystkie siostry i młodzież w formacji (postulantki, nowicjuszki, juniorystki), zgromadziłyśmy się we wspólnocie sióstr, a było nas sporo 15 sióstr profesek, bo niektóre z sióstr pozostały w posłudze chorym, 13 nowicjuszek i 6 postulantek. Siostra Ezechiela w serdecznych słowach podziękowała siostrze Gabrieli za jej poświęcenie, za matczyną troskę o każdą z nas, za to że nasza młodzież wzrastała pod jej radosnym spojrzeniem. Następnie nową delegatką Przełożonej generalnej została ogłoszona s. Karolina Giża, do niej kierujemy nasze życzenia: „dziękujemy za odwagę  przyjęcie na nowo tej posługi, ufamy że poprowadzi nas najdroższa siostra drogami Ducha Świętego w którego tak bardzo jest zasłuchana, obiecujemy codzienną modlitwę i siostrzaną miłość a także uległość Duchowi Świętemu które nieustannie wzywamy„.

Po wielu radosnych przeżyciach, wróciły również wspomnienia dramatu wojny, jaki przeżyłam tu na tej misyjnej placówce, odgłosy strzałów, wystraszone oczy ludzi pragnących znaleźć schronienie, jest  to już daleka przeszłość, ufam że nigdy nie powróci.

Teraz jakże jest tu inaczej, przyjechałam do domu nowicjatu, nowy piękny i przestronny. Tu Pan oczekuje mojego posługiwania, bycia przy młodzieży, która otworzyła swoje serce na tchnienie Ducha Świętego. Oddaję dalsze lata mojej posługi misyjnej opiece Oblubienicy Ducha Świętego i wstawiennictwu błogosławionego Ojca Gwidona.   

                                                                                              Siostra misjonarka Gwidona Wrona CSS

Kalendarium wydarzeń w Afryce:

07.09.2020 r. – odnowienie ślubów zakonnych przez siostry juniorystki

07.09.2020 r. – przyjęcie do nowicjatu

08.09.2020 r. – pierwsza profesja zakonna